Останні 2 роки на українському ринку складних гранульованих добрив відбувається значний регрес. У порівнянні із 2017 роком, споживання NPK-добрив у 2018 р. впало на 17%, а NP(S) – на 9%. Це пов’язано із припиненням їх постачання із Росії та необхідністю пошуків альтернативних джерел. Тому саме тукосуміші набувають все більшого попиту.
Українські аграрії тільки починають звикати до використання міксів. Але західні колеги вже мають певний досвід. Серед них лідером споживання тукосумішей є Сполучені Штати Америки. На початку 21 століття США використали близько 20 млн тон міксів. На другому місці - Бразилія, з обсягом споживання 16 млн тон в той самий період, що й США.
Серед світових лідерів даної галузі флагманом є міжнародна компанія Yara. Із офіційних звітів компанії відомо, що обсяги продажу тукосумішей за останні 5 років коливались в межах 4,4-5,1 млн тон. У грошовому еквіваленті прибуток від продажів міксів компанії Yara склав 1,6 млрд дол. США. Це 13% у загальному обсязі продаж серед добрив компанії. З 2016 року Yara збільшує потужності по виробництву тукосумішей. Компанія придбала бразильські підприємства Galvani Indústria та Adubos Sudoeste, які спеціалізуються тукозмішуванні. Крім цього Yara модернізує завод з виготовлення тукосумішей в Ріо Гранде. За межами Бразилії під керівництвом цього гіганта знаходяться ще 18 підприємств даного напрямку.
Аналогічну експансію Yara використовує для виходу на перспективні ринки Африки – купує активи, будує логістичні комплекси, у складі яких завжди функціонують тукозмішувальні виробництва. Лише за останні роки відкрились перевалочні й змішувальні підприємства в Танзанії, Гані, Мозамбіку. Завдяки вигідному географічному положенню Мозамбік є одним з найбільших у світі центрів перевалки добрив і тукозмішування. В Мозамбіку розташовані підприємства з блендінгу Yara (Greenbelt Fertilizers), Mozfert, Omnia.
Але не тільки Yara прагне завоювати перспективний африканський ринок. Марокканська компанія ОСР планує будівництво заводу тукосумішей у Нігерії. А на початку 2019 року вже підписала угоду про створення 5 блендінгових виробництв у Ефіопії.
Американський калійно-фосфорний гігант Mosaic теж захоплює нові ринки за допомогою тукосумішей. У 2018 році продажі добривних міксів показали найкращий результат. Прибуток від реалізації блендів склав 1,4 млрд дол. США.
В Україні лідером виробництва тукосумішей є компанія «Агромікс». Традиційно в нашій кліматичній зоні є 2 сезони коли попит на мікси значно зростає. Головний період – перша половина осені, коли відбувається основне внесення елементів живлення, у першу чергу, калію і фосфору. Другий раз попит збільшується наприкінці зими – на початку весни.
В залежності від сезону, доступності і потреби «Агромікс» використовує в блендах такі добрива, як карбамід, простий і подвійний суперфосфати, амофос, амонізований суперфосфат 9:30, калій хлористий, PK-добриво 5:55, гранульовані сірку, сульфат амонію (не металургійного походження) та сульфат магнію.
За роки роботи технологи компанії добре вивчили не лише оптимальні види продуктів для створення сумішей найкращої якості, але й розробили специфічні формули для різних сільськогосподарських культур. Наприклад, для озимої пшениці використовують 8:19:29, а для степової зони - 7:28:20. «Кукурудзяні» композиції – 9:21:28 або 7:19:29 на інших грунтах, обов’язково з сіркою. Соняшник на полях Лісостепу і Полісся пропонується удобрювати NPK 4:15:36+S, а в Степу 6:16:36+S. Тукосуміші популярні серед виробників цукрового буряку. В залежності від регіону, під нього використовують 6:16:36, 7:14:27 і 9:22:28. Для кожної культури розроблені оптимальні композиції. Також агрономи компанії «Агромікс» рекомендують і норми внесення – різні в кожному випадку. Більш детально про схеми використання тукосумішей тут https://f.agromix.com.ua/file/18/shema-tuko-ua.pdf
Кожен ринок потребує власних формул, особливо у часи оптимізації живлення. За таких умов, глобальним виробникам стратегічно більш доцільно створювати заводи тукосумішей. Будувати капіталомісткі виробництва нераціонально. Тому, світова торгівля звичайним діамофосом DAP і амофосом MAP складає майже 30 млн тон, до яких треба додати ще близько 7,7 млн тон інших двокомпонентних NP і суперфосфатів, тоді як всіх комплексних – гранульованих і блендів – в 2018 р. було переміщено лише 19 млн тон. Практика українського тукозмішування поширюється кожного року. Такі компанії, як «Агромікс» вже є справжніми експертами галузі. В такому середовищі українські фермери мають можливість отримати професійну допомогу з використання тукосумішей.
https://agromix.com.ua/