Весняно-польові
роботи зразка 2019 року розпочато. На поля вийшли аграрії 14 областей. «Цьогорічна посівна завдяки сприятливим погодним умовам розпочалася на місяць раніше і з кожним днем набирає обертів. Наші аграрії мають достатнє ресурсне забезпечення для проведення сівби ярих зернових культур в оптимальні терміни та з дотриманням усіх технологічних вимог», прокоментував заступник міністра аграрної політики та продовольства Володимир Топчій.
Хід польових робіт
За попередніми даними регіонів, посівна площа сільськогосподарських культур в усіх категоріях господарств під урожай 2019 року очікується
в межах 27,7 млн га або на рівні 2018 року.
Зернові культури в усіх категоріях господарств прогнозується посіяти на площі 14,8 млн га або 54% у структурі посівних площ, що відповідає нормативам оптимального співвідношення культур у сівозмінах.
Посів ярих зернових культур прогнозується на площі 7,2 млн га. При цьому структура зернового клину під урожай 2019 року може корегуватися в залежності від умов перезимівлі озимих культур за рахунок оптимізації площ ярих зернових культур, зокрема, кукурудзи на зерно та пізніх круп’яних культур.
За даними Мінагрополітики, у 14 областях розпочато сівбу ранніх ярих зернових та зернобобових, яка проведена на площі 315 тис. га або 14% до прогнозу, зокрема ярого ячменю посіяно 222 тис. га (14%), пшениці 12 тис. га (7%), вівса 7 тис. га (4%), гороху 74 тис. га (21%).
Підживлення озимих культур на зерно проведено на площі
5,7 млн га або 75% до прогнозу (у 2018 р. 1,8 млн га), зокрема озимої пшениці підживлено 4,7 млн га або 74% (у 2018 р. 1,5 млн га), озимого жита 74 тис. га або 64% (у 2018 р. 12 тис. га), озимого ячменю 869 тис. га або 86% (у 2018 р. 283 тис. га). Крім того озимий ріпак підживлений на площі 1,2 млн га або 90% (у 2018 р. 332 тис. га).
За даними Держстату, озимі культури на зерно, під урожай 2019 року, посіяні на площі 7,6 млн га (104% до 2018 р.), в т.ч.: озимої пшениці 6,4 млн га (103% до 2018 р.); жита 115 тис. га (77% до 2018 р.); ячменю 1,0 млн га (122% до 2018 р.). Крім того, озимого ріпаку 1,3 млн га (128% до 2018 р.).
Обстеження посівів озимих зернових культур під урожай 2019 р. показує, що із посіяних 7,6 млн га сходи отримано на площі 7,5 млн га
(99% до посіяних), з них в доброму та задовільному стані 6,5 млн га (87%), в слабкому та зрідженому стані 1,0 млн га (13%).
Крім того, сходи озимого ріпаку із посіяних 1,3 млн га отримані на 99 % площі, з них в доброму та задовільному стані 1,2 млн га (91%), в слабкому та зрідженому стані 116 тис. га (9%).
Подальший стан посівів озимих культур буде залежати від перебігу погодних умов.
ULF
Один з найбільших агрохолдингів Європи група компаній «Укрлендфармінг» станом на 14 березня розпочала весняно-польові роботи в шести областях України. Про це повідомив заступник генерального директора з виробничих питань Віктор Спаський. «У звязку з підвищенням температури повітря і формування фізичної стиглості грунту проводиться ранньовесняне закриття вологи. Такий агрономічний прийом проведено на більш ніж 8 тис. га землі переважно у Херсонській, Миколаївській та Дніпропетровській областях. Також почалися польові роботи у Вінницькій та Житомирській областях», сказав Спаський. При цьому, він зазначив, що на інших територіях групи компаній «Укрлендфармінг» заплановані роботи будуть проводиться при досягненні оптимальних метеорологічних умов. Крім того, зазначив Спаський, група компаній вже почала сівбу вівса в Тернопільській області. За його словами, на сьогодні цією культурою засіяно 57 га. Він також додав, що група компаній завершує підживлення озимої пшениці та озимого ріпаку на всій території України. «Ми завершуємо підживлення озимої пшениці та озимого ріпаку на всій території України і вносимо заплановані добрива у відповідності з технологічними картами під ярі культури», сказав Спаський. За його словами, на сьогодні внесення добрив здійснюється під кукурудзу на зерно, соняшник, сою та кукурудзу на силос. У 2019 році завдяки вдалим погодних умов, більша частина посівів озимих групи компаній «Укрлендфармінг» знаходиться в хорошому стані.
«Укрлендфармінг» управляє найбільшим в країні і восьмим у світі банком родючого чорнозему загальною площею 570 тис. га.
Аурум Груп розпочала посівну в Запорізькій області
Сільгосппідприємства Аурум Груп, розташовані в Запорізькій області, почали посівну кампанію, зокрема, на сьогодні 100% земель під озимими підгодовані азотними добривами, і 18% ярих вже засіяно. Про це повідомляє Микола Шишман, заступник генерального директора Аурум Груп з аграрних питань.
«Агропідприємства Аурум Груп розташовані в Запорізькій і Харківській областях. У Запоріжжі ми вже почали посівну. Внесли азотовмісні мінеральні добрива і сіємо ярі. На Харківщині тільки розпочали підживлення, а посівна стартує наприкінці березня», зазначив Микола Шишман.
Серед проблем, з якими зіткнулися аграрії, Шишман назвав крижану кірку, якою вкрилася земля: «На Харківщині близько двох місяців озимі були скуті кригою, яка утворилася після відлиги, що призвело до вимерзання близько 6% озимих», уточнив керівник агросектора Аурум Груп.
Також Шишман повідомив, що в поточному році агропідприємства Аурум Груп планують посіяти на 45% посівних площ озиму пшеницю і ячмінь; 30% соняшник; 5% кукурудзу; 11% ярий ячмінь; 9% гірчицю і рапс.
«Агропродсервіс» розпочав посів ярих зернових
Добірне насіння високоврожайних ярих сортів пшениці та ячменю уже лягло в добре вироблений ґрунт на перших ста гектарах настасівських полів. Як повідомив директор ПАП «Агропродсервіс» Іван Карачка, у компанії у стислі строки провели перше підживлення озимини, яка входить у весну переважно в хорошому стані. Підживлення здійснювали КАСом, селітрою і сульфатом амонію. Відтак досвідчені механізатори приступили до закриття вологи і сівби ярих культур.
Станом на 6 березня засіяно перші сто гектарів поля в околицях Настасова, що в Тернопільському районі. За сприятливих погодних умов сівбу в «Агропродсервісі» планують завершити за 89 днів. У цей період хлібороби компанії мають посіяти більше як три тисячі гектарів ярого ячменю, 1073 га пшениці, 683 га гороху і майже 200 гектарів бобу.
Бучачагрохлібпром сіє
Від 4 березня прогресивна аграрна компанія Тернопільщини «Бучачагрохлібпром» розпочала посів зернових культур, який планує завершити 20 березня.
За словами головного агронома підприємства Володимира Горбатюка, висів господарських культур попри перемінливі погодні умови завершать вчасно, адже сприяє цьому нова та потужна техніка, якою збагатилося «Бучачагрохлібпром» за останні роки.
"Загальна площа посіву така ж, якою була і минулого року декілька десятків гектарів. Ми вже завершили посів ярої пшениці та майже «закрили» ярий ячмінь. На черзі інші культури, зокрема горох, кукурудза, соняшник. До посівної кампанії задіяли меншу кількість працівників, адже вони використовують нову надпотужну техніку, а саме: трактори марки Fendt та Case. Завдяки такому оновленню змінився і робочий напрямок адмін. персоналу, зменшили кількість агрономів у відділеннях підприємства, тобто оптимізували увесь робочий процес", розповів головний агроном «Бучачагрохлібпрому» Володимир Горбатюк.
Нагадаємо, що перед посівом поля підприємства обов’язково підживлюють для кращого наливу зерна у молодих рослин. На полях «Бучачагрохлібпром» це зробили наприкінці лютого.
KSG Агро
За даними прес-служки холдингу, традиційно компанія в 2019 році буде вирощувати такі озимі культури: пшениця, ячмінь, ріпак. На сьогоднішній день стан озимих задовільний, відповідає ґрунтових умов і часу.
Весняна посівна кампанія планується на кінець березня початок квітня, в залежності від погодних умов. Але і зараз на полях холдингу ведеться робота, зокрема йде підживлення озимої пшениці та озимого ріпаку комплексно-азотними добривами.
MHP
За інформацією прес-служби компанії, в структурі посівних площ озимі традиційно займають 25%: пшениця озима, ріпак озимий, озимий ячмінь і тритікале, горох озимий.
Пізні культури займають близько 70% площ. Це в основному кукурудза, соняшник, соя, інші нішеві культури (ярий ріпак, квасоля, горох, буряк цукровий, сочевиця), а також до цього числа входять багаторічні трави і суміші злакових трав.
Озимі входили в зиму 20182019 року при оптимальних погодних умовах осіннього періоду. Посіви озимих культур характеризувалися добрим станом, що як згадується було зумовлено випаданням опадів на земельних масивах підприємств групи МХП у жовтні-листопаді, які суттєво покращили вологозапаси грунту, а теплий температурний режим позитивно впливав на ріст і розвиток рослин озимих культур по всіх попередниках.
В цілому в 2018 році урожайність ріпаку озимого склала 3,24 тонн/га з площі 30 тис. га, пшениці озимої 6,12 тонн/га з площі 48 тис. га.
Озимі культури перебувають в хорошому фізіологічному стані, добре пройшли загартування. Агрономічна служба виконала в повній мірі технологічні заходи для хорошої перезимівлі на високий урожай.
Найбільш проблемні періоди минулого сезону пізнє настання весни та швидке настання високих температурних показників на весні. Зволоження всередині літа покращило вологозабезпечення рослин, але тривалі безперервні опади спонукали розвиток епіфітотій збудників різного походження. Навіть якісна система захисту не дала 100% ефекту.
На процес вирощування сільськогосподарських культур завжди впливає низка факторів. Якщо говорити про шкідників та хвороби цьогоріч ми стикнулись з клопами, які пошкоджували соняшник, а тривалі опади спричинили розвиток комплексу хвороб. На полях України на посівах кукурудзи з’явилася діабротика. Тому до поточного сезону компанія ретельно готується та прораховує подібні ризики, щоб мати змогу оперативно мінімізувати наслідки.