МИКОЛА СОЛЬСЬКИЙ. Міністр агрополітики
Не допустити голоду в світі
Промова міністра аграрної політики та продовольства України для пленарного засідання «Об’єднаємо зусилля для глобальної продовольчої безпеки: висновки останніх криз» у рамках зустрічі міністрів сільського господарства ОЕСР. Конференції міністрів Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) з питань сільського господарства. Париж. 3-4 листопада 2022.
48 міністрів сільського господарства з країн-членів ОЕСР та інших країн зустрілися, щоб узгодити конкретні дії для сприяння розбудові стійких сільськогосподарських і продовольчих систем у мінливому середовищі.
Ми представники різних країн, але у всіх нас єдина мета - працювати на благо свого народу та своєї держави.
Ми маємо схожі задачі - сформувати та втілити ефективну аграрну політику, яка б дозволила вирішити ряд питань.
Зокрема: оптимізація масштабів і якісних параметрів агропромислового виробництва. Забезпечення внутрішнього та зовнішнього споживчих ринків. Організація ефективної роботи агросектору і досягнення значного економічного ефекту.
Війна в Україні не дозволяє реалізувати всі поставлені задачі.
Ми маємо об’єктивні причини стверджувати, що з початком воєнного вторгнення агросектор значно ослабився. Зменшилися посівні площі на 25%. Змінилася логістика, скоротилася можливість експорту. Зросли ціни та собівартість продовольства.
Попри смертельну небезпеку, українські фермери продовжують свої роботи навіть у полях, де ще вчора точилися активні бойові дії.
Багато аграріїв уже заплатили за це найвищу ціну - своє життя.
Попри зменшення прибутку та збільшення собівартості продовольства, українські фермери продовжують сіяти зернові.
Попри обстріли критичної інфраструктури, українські фермери намагаються знайти альтернативні джерела енергії для забезпечення безперебійної роботи.
Попри жорстку військову агресію, ми продовжуємо працювати. Вдячні партнерам за реалізацію зернової угоди, що дала можливість Україні розширити експорт. Зазначу, що саме морські шляхи забезпечують для нас найбільшу спроможність постачання.
Наведу цифри: Експорт відбувається залізничним, автомобільним транспортом та морем через Чорноморські порти та порти річки Дунай. Загалом, станом на початок листопада, за час роботи зернового коридору з українських портів вийшло 423 судна з 9,7 млн тонн вантажу. Зерно отримували в тому числі країни Африки, Північно-Східної Азії, Близького Сходу. Для порівняння, за той же період, що працює зерновий коридор альтернативними шляхами було вивезено 5,4 млн тонн сільськогосподарської продукції. Ми отримали шанс стримувати продовольчу кризу і використали всі його можливості. На жаль це було тимчасове рішення. Сьогодні подальший формат роботи зернового коридору невизначений і в даний момент напрацьовується.
Чи здивовані ми припиненням його роботи - ні, ми передбачали, що це можливо, адже у морі систематично блокувалися кораблі з українським продовольством.
Чи засмучені ми - ні, скоріше ми надзвичайно занепокоєні, бо з усією відповідальністю ставимося до своїх зобов’язань щодо забезпечення продовольчої безпеки і прагнемо їх виконувати.
Світ бачить, що попри безпідставні звинувачення, Україна виконувала домовленості, як і всі сторони зернової ініціативи.
Наша позиція стійка. ПОПРИ ВСЕ. Ми захищаємо свою країну і готові відстоювати продовольчу безпеку.
Україна докладає усіх зусиль, щоб не допустити голоду в світі. Для цього потрібна підтримка наших партнерів. Ми вже напрацювали ряд ініціатив які дозволять підтримати агросектор.
Вони стосуються альтернативних шляхів експорту, забезпечення безперебійності електропостачання та організації ефективної роботи господарств в умовах війни.
Потребуємо допомоги та системних рішень від міжнародної спільноти! Плануємо надалі поглиблювати нашу співпрацю і я щиро сподіваюся на Вашу підтримку, колеги. Переможемо разом!