ОЛЕГ СИНЄГУБОВ. ГОЛОВА ПОЛТАВСЬКОЇ ОДА
ПРО СТРАТЕГІЮ РОЗВИТКУ ПОЛТАВЩИНИ ДО 2027
Стратегія розвитку – це основний документ для Полтавської області, який визначає чіткі цілі, завдання, і шляхи вирішення проблем і дає людям повне розуміння майбутнього – як і куди рухається регіон. Серед основних моментів Стратегії голова Полтавської ОДА акцентував на інноваційному та науковому розвитку регіону, покращенню бізнес-інфраструктури, інвестиційної привабливості, розбудові креативних індустрій, культури та туризму.
«Жодна область без потужної економіки не має свого майбутнього. Ми маємо створити і створимо рівні умови для всіх підприємців. Буде створено інвестиційний офіс для залучення додаткових інвестицій», – сказав Олег Синєгубов, голова Полтавської ОДА.
Полтавська область має щонайменше п’ять туристичних «магнітів», які планують розвивати. Поряд з цим продовжиться реалізація проектів розбудови доріг та соціальної інфраструктури. Відповідно до президентської програми «Велике будівництво», буде зведено по п’ять шкіл, дитячих садочків та спортивних об’єктів, а в 2021 році почнеться будівництво онкологічного диспансеру в Полтаві та реконструкція такого закладу у Кременчуці.
«Інвестори є. Але вони хочуть гарантій, що коли вони почнуть інвестувати, щоб влада була стабільна, професійна і щоб цю земельну ділянку їм для будівництва надали», – заявив Синєгубов.
Голова Полтавської ОДА зазначив, що серед п'яти основних об’єктів, будівництво яких передбачається у найближчі роки, – злітно-посадкова смуга аеропорту, басейн олімпійського рівня та Палац спорту у Полтаві, а також перша в Україні бетонна дорога Н-31 Дніпро – Решетилівка. Ще одним об’єктом стане сміттєпереробний завод, що має вирішити вкрай гостру проблему регіону із поводженням з твердими побутовими відходами.
«В топ-5 перспективних проєктів ми внесли полтавський аеропорт, про значення регулярного авіасполучення говорити не доводиться. В нас вже є домовленості з Кабміном про виділення 400 млн грн. Також серед найближчих планів – зведення Палацу спорту для ігрових видів спорту і закінчення Спортивно-видовищного комплексу – єдиного в Україні спорткомплексу з басейнами на 25 і 50 метрів в одній будівлі. Це довгобуд, який зводять понад 10 років, наразі ми маємо порозуміння з Міністерством молоді та спорту, наступного року держава виділить нам кошти на завершення будівництва. Зведення цих об'єктів надасть потужний поштовх для розвитку спорту в регіоні», - говорить Синєгубов.
Не менш важливими для області, за словами голови ОДА, є будівництво доріг.
«Траса Н-31 Дніпро-Решетилівка – наша гордість, без перебільшення. Це перша бетонна дорога в Україні за останнє десятиріччя. Я впевнений, що більшу частину робіт закінчать вже цього року, – зауважив Олег Синєгубов. – Не менш амбітний проєкт – друга черга об’їзної дороги навколо Полтави, яка повністю розвантажить обласний центр від транспорту, що прямує в бік Харкова. Нині триває розроблення технічної документації».
Також очільник акцентував увагу на медичній галузі. Зазначив, що в межах президентської програми збудують 8 приймальних відділень. Одне з перших вже відкрите в обласній клінічній лікарні. Воно оснащене необхідним устаткуванням та обладнанням. Надважливо, за словами очільника області, в умовах децентралізації надавати якісні медичні послуги на селі.
«Коли наша команда прийшла на Полтавщину, то всі амбулаторії були недобудовані. Будівництво було призупинено. Нам вдалося реанімувати цей процес. Нині завершено будівництво 8 амбулаторій, їх передано до органів місцевого самоврядування, щоб вони були введенні в експлуатацію, і подальшого експлуатування. Решту добудують до кінця року», – сказав Олег Синєгубов. І додав: «Я впевнений, що ми зможемо зробити Полтаву кращою, багатшою, а людей – заможнішими лише, відповідно, разом».
Стратегія розвитку Полтавської області на 2021-2027 роки
Сільське господарство
В області налічується понад 2,1 млн га сільськогосподарських угідь, в тому числі ріллі — 1,8 млн га. Ґрунти — переважно чорноземи.
Полтавщина традиційно була і залишається однією з основних житниць України, займаючи лідируючі позиції по виробництву зерна, цукрових буряків, сої, а також тваринницької продукції — молока і м’яса.
За обсягом сільськогосподарського виробництва Полтавщина належить до групи областей із високим розміром сільської економіки.
Протягом останніх років сільське господарство області постійно нарощує обсяги виробництва. Площі посіву кукурудзи та сої є найбільшими в Україні. Область є лідером по валовому збору зерна в Україні.
Полтавщина постійно займає провідне місце у виробництві цукросировини. Питома вага в валовому зборі цієї культури по Україні — 20,7%.
За п’ять років обсяг виробництва сільськогосподарської продукції на Полтавщині збільшився на 20,1% з 14,8 млрд. грн у 2014 році до 17,7 млрд. грн у 2018 році.
За 2018 рік обсяг виробництва валової продукції сільського господарства зріс на 24%, в тому числі в сільгосппідприємствах – на 31%. По більшості показниках Полтавщина продовжує утримувати лідируючі позиції. Так, за темпами виробництва валової продукції сільського господарства область займає 1 місце серед регіонів України, за обсягом виробництва – 3 місце, в розрахунку на одну особу – 4 місце.
Розгалужений агропромисловий комплекс регіону у 2018 році забезпечив 6,6% виробництва валової продукції сільського господарства в загальноукраїнських обсягах (після Вінницької області – 8,4% та Київської області – 6,8%).
Показники ефективності використання сільськогосподарських земель у Полтавському регіоні є вищими, ніж у середньому в Україні. Так, валова продукція сільського господарства на 1 га сільгоспугідь на 26% перевищує загальноукраїнський показник, а виробництво валової продукції на 1 особу – майже в 2 рази більше, ніж в середньому по Україні.
За останні 5 років частка продукції сільського господарства Полтавщини в загальнодержавних обсягах зросла з 6,2% до 6,6%, в тому числі рослинництва – з 6,6% до 7,1%. Частка тваринництва дещо скоротилась – з 5,2% до 5,1%
Рослинництво
Земельно-ресурсний потенціал області – це переважно родючі чорноземи, які є придатними для розвитку рослинництва. Як результат в області досить розгалужена структура посівних площ, яка забезпечує продовольчу безпеку регіону та дає змогу реалізовувати продукцію за його межі.
Аграрії Полтавщини займають лідируючі позиції в державі по виробництву сільськогосподарських культур. У 2018 році аграріями вирощено 9% від загальнодержавного обсягу зернових культур, 10% – цукрових буряків, 9% – сої, 7% – соняшнику. >br>
В області зібрано рекордний валовий збір зернових культур – 6,3 млн. тонн (1 місце в державі), в тому числі кукурудзи на зерно отримано майже 5,0 млн. тонн, це найвищий показник в державі.
У 2018 році в області зібрано сої 409,6 тис. тонн – 2 місце серед регіонів України та цукрових буряків 1,5 млн. тонн – 3 місце.
В області напрацьовано унікальний багаторічний досвід ведення органічного землеробства. Зокрема, на базі ПП «Агроекологія» Шишацького району створено Центр органічного землеробства «ПОЛТАВА-ОРГАНІК». Загалом 28 суб’єктів господарювання здійснюють діяльність з виробництва органічної продукції (сировини).
Природно-економічний потенціал Полтавщини сприяє формуванню високих урожаїв плодових культур. Полтавська область має можливості для повного забезпечення власних потреб в плодово-ягідній продукції та її експорту до інших країн.
Якщо порівняти обсяги виробництва (валовий збір) плодово-ягідної продукції за 2014 – 2018 роки з сусідніми областями, наприклад, з Харківською та Сумською, то Полтавська область має значно вищий обсяг збору – в 1,6 та в 5,9 разів відповідно, при цьому, площа насаджень плодових та ягідних культур в Харківській області на 16,4% більша ніж на Полтавщині.
Слід зауважити, що з 2014 року спостерігається поступове зменшення площ насаджень культур плодових та ягідних. Площі вибуття насаджень з господарського обігу набагато переважають площі їх щорічного закладання. Дане скорочення відбувається поступово, по мірі зносу багаторічних насаджень і досить негативно впливає на виробництво плодів і ягід як в Полтавській області, так і в Україні в цілому.
Садівництво та ягідництво, як підгалузь рослинництва, значною мірою збільшує кількість робочих місць та сприяє ефективному використанню земельних ресурсів, крім того є важливою частиною розвитку сільських територій. Оскільки, зайнятість населення для виконання робіт на одному гектарі землі під садівництво у 10 – 15 разів вища, ніж під технічними та зерновими культурами. Крім цього, люди в садівництві зайняті не тільки у весняно-осінній період, а й у зимовий, коли є роботи з обрізки саду та інші види робіт.
Тваринництво
Протягом останніх років Полтавщина утримує впевнені позиції щодо поголів’я тварин. У 2018 році область мала одне із найбільших серед регіонів України поголів’я: 231,3 тис. голів великої рогатої худоби (ВРХ) – 2 місце в загальнодержавних показниках, в тому числі 121,0 тис. голів корів – 3 місце, 322,2 тис. голів свиней – 4 місце.
У 2018 році частка області у виробництві основних продуктів тваринництва в Україні становила: м’яса – 3,0 % (у 2014 році – 3,4 %); молока – 7,6% (у 2014 році – 7,3 %); яєць – 5,0 % (у 2014 році – 3,2 %).
Також, Полтавщина займає 1 місце серед регіонів України по виробництву молока в сільськогосподарських підприємствах, а це понад 14% валового надою в державі.
Протягом останніх років Полтавська область входить в першу п’ятірку лідерів серед регіонів України по середньорічному надою молока на одну корову. В 2018 році середня молочна продуктивність корів зросла на 7%.
У сучасних економічних умовах фермерські та особисті селянські господарства набули важливого соціально-економічного значення. В області налічується 189,9 тис. особистих селянських господарств, які займаються обробітком 286,5 тис. га землі. Частка їх у виробництві валової продукції сільського господарства становить 37,3%. Загалом в області обраховується 2292 фермерських господарства, серед яких у 2018 році 1903 (83%) здійснювали сільськогосподарську діяльність. Саме розвиток фермерських господарств, сільськогосподарських виробничих кооперативів дає змогу підвищити конкурентоспроможність сільськогосподарської продукції, а також концентрувати увагу на вирішенні нагальних проблемних питань.
Полтавська область стала першим регіоном в Україні, де почали застосовувати аграрні розписки. З початку дії проєкту (з 2015 року) в області видано 145 аграрних розписок на загальну суму біля 1,7 млрд. грн. Якщо за підсумками 2015 року, завдяки запровадженню аграрних розписок, у сільгоспвиробництво Полтавщини вдалося залучити понад 40 млн. грн, то в 2018 році ця сума сягнула 732 млн. грн, зростання становить – 17 разів.
У 2019 році позитивна динаміка продовжується – від початку року вже видано 58 аграрних розписок на загальну суму 435 млн. грн. Важливим є те, що аграрними розписками активно користуються малі сільгоспвиробники.
Проміжні висновки:
- область належить до групи регіонів із високим рівнем розвитку сільськогосподарського виробництва – частка сільського господарства у валовій доданій вартості області становить 14,3%, проте динаміка останніх років свідчить про її повільне зниження (2016 рік – 19,6%, 2015 рік – 21,7%);
- область має потужний багатопрофільний агропромисловий комплекс, який активно адаптується до нових ринкових умов господарювання;
- значний аграрний потенціал області при нижчій порівняно з середньою в державі густотою населення зумовлює високий рівень виробництва сільськогосподарської продукції на душу населення. Структура сільськогосподарського виробництва області є оптимальною та забезпечує внутрішню потребу населення в основних продуктах харчування.