НАРОДНЫЙ ДЕПУТАТ УКРАИНЫ ТАРАС КУТОВЫЙ О МОРАТОРИИ НА ТОРГОВЛЮ ЗЕМЛЕЙ
ПРО МОРАТОРІЙ НА РІК
Верховна Рада 10 листопада продовжила на рік мораторій на торгівлю землями сільськогосподарського призначення. Про позицію аграрного комітету Верховної Ради – голова комітету Тарас Кутовий.
Питання щодо продовження мораторію, яке неодноразово обговорювалося в цьому залі, яке дуже викликає багато емоцій сьогодні у громадян України, перш за все у селян.
Хотів зосередити увагу на тому, чому один рік (продовження мораторію). Чесно скажу, ми розглянули всі шість законопроектів, які виносили. Різниця між ними полягала лише в тому, на скільки років потрібно продовжити мораторій. Ми голосували за пропозицію додатково на 3 роки і ще на 10 років і так далі, так далі.
З приводу цього хочу зауважити. Мораторій в Україні на продаж земель сільськогосподарського призначення вже існує 13 років. За ці 13 років ми постійно тримаємо селян України в напрузі. Колись цю землю розпаювали і дали селянам за внесок і за ту роботу, яку вони мали на тій землі. Це були члени тих колгоспів, які працювали люди на фермах і так далі, і так далі. Фактично, так як відбувається сьогодні, ми прив'язуємо кожен раз рішення цього питання до якихось політичних подій – чи то до президентських виборів, чи то до виборів Верховної Ради, якихось інших подій і так далі. Занадто політизоване це питання.
Треба нарешті сказати селянам Україні, чи ми їм дали право власності на змелю....
Так само чи ми дало право власності, а фактично власність передбачає, в тому числі, і право розпоряджатися, яке сьогодні у нас обмежено, чи ми просто дали селянам можливість користуватися цією землею, здавати її в оренду і надалі це право ніяким чином не реалізовувати.
Комітет провів ще літом комітетські слухання. Результатом цих слухань було також бажання провести парламентські слухання з цього питання. Я думаю, що це дуже важливо, оскільки питання широке.
Так само хочу зауважити, що рішення повинно бути прийнято з огляду на наступне. Я не знаю, яким чином, і треба про це завжди пам'ятати, яким чином селяни відреагують на це питання, але треба зважити на наступне, що 400 тисяч власників паїв в Україні вже ніколи не скористаються цим правом і не використають те право, яке їм надано державою, 400 тисяч – це 15 малих районних центрів, оскільки вони всі вже померли. І треба пам'ятати, що ці люди повинні мати право скористатися цим правом, якщо вони того хочуть. І задача Кабінету Міністрів, задача Верховної Ради - забезпечити справедливий, чесний, ефективний механізм аби вони цим правом могли скористатися. Абсолютно очевидно, що зараз таких передумов немає. Передумови, які зараз існують, дійсно дають можливість маніпулювати ціною, маніпулювати якимись юридичними тонкощами.
Тому комітет переважною більшістю прийняв рішення: продовжити на один рік мораторій, але до 1 березня побачити від Кабінету Міністрів Закон про обіг земель сільськогосподарського призначення, щоб нарешті припинити маніпуляцію. Якщо це відсутність права продажу, то тоді треба чесно людям сказати: не продаємо, є такі умови і ми в рамках цих умов живемо. А не морочити людям голову 13 років, і кожен раз на гачку тримати українського селянина і використовувати це для політичних дискусій.
(Використано стенограму засідання ВР від 10 11 2015)