НАРОДНЫЙ ДЕПУТАТ УКРАИНЫ НИКОЛАЙ КУЧЕР О БЮДЖЕТНОЙ ПОДДЕРЖКЕ АПК В 2016
Про бюджетну підтримку АПК
Питання, яке зазвичай турбує аграріїв ближче до кінця року – бюджетна підтримка галузі на наступний рік.
Про це коротко – народний депутат України Микола Кучер.
Миколо Івановичу, якою має бути бюджетна підтримка АПК в 2016 році?
Я вважаю, що сільгоспвиробникам потрібно залишити єдиний податок 4-ої групи (до 2015 року – фіксований сільськогосподарський податок), який і так з початку цього року був збільшений в 21 раз в результаті податкової реформи. Якщо раніше в середньому платили 6-7 грн. з гектара, то сьогодні єдиний податок 4-ої групи становить – 130-140 грн.
І найголовніше, потрібно до 2018 року, як це прописано у Коаліційній угоді, зберегти спецрежим пільгового оподаткування ПДВ – єдиний реальний і не корупційний спосіб державної підтримки сільського господарства. Адже, як тільки компанії переходять на загальний режим оподаткування ПДВ, і держава починає розгортати адресну підтримку аграріїв, виникають корупційні ризики. В українських реаліях - це підтримка з відкатами до 50% і фінансування компаній, пов'язаних з чиновниками від сільськогосподарського сектора.
Тому нас поки що неефективна система прямих дотацій, як у Європі. Бо зазвичай до сільгоспвиробника, який їх потребує, доходять копійки. Це вже перевірено досвідом. Давайте залишимо цю систему. Не треба руйнувати те, що працює і дає результат.
Які галузі більше всіх потребують підтримки, чому?
Найкритичніша ситуація сьогодні склалася у тваринницькій галузі. За перше півріччя 2015 р. під впливом нового витка девальвації наприкінці 2014 р. – початку 2015 р. різко зросли витрати на виробництво м'ясо-молочної продукції. Одночасно з тим, у ринковій ціні продукції тваринництва повною мірою не спрацював компенсаційний механізм ринку, що покрив би курсову переоцінку її вартості, результатом чого стала збитковість діяльності.
Малі та середні виробники продукції тваринництва змушені скорочувати власне виробництво, а частина з них вже припинила виробничу діяльність. Тому, для такої трудомісткої як тваринницька галузь збереження спец режиму ПДВ, це не просто питання перспективи і прибутковості, це питання виживання.
У підтвердження цього, за перше півріччя 2015 р. спостерігається скорочення поголів’я худоби та виробництва продукції тваринництва в порівнянні з аналогічним періодом 2014 р. А в цілому, за прогнозами експертів, 30-40% підприємств у тваринницькій галузі вже через 3-4 місяці стануть збитковими, що призведе, за попередніми підрахунками, до скорочення від 60 тис. До 100 тис. Робочих місць в сільській місцевості. Постраждає соціальна сфера, це і дитячі садки, школи, клуби, дороги, і так далі.
За умови скасування спецрежиму пільгового оподаткування 70% молочного скотарства країни відразу “піде під ніж”. З точки зору продовольчої безпеки ситуація вкрай ускладниться тим, що ми будемо повністю залежати від імпорту, в першу чергу молока, яєць та м’яса. А ці товари складають основу споживчого кошика українців.
Які зміни в АПК можливі вже в рамках 2016 року?
Ще два роки, як мінімум, в умовах економічної кризи і в умовах війни потрібно залишити підтримку у вигляді спецрежиму ПДВ для сільгоспвиробників, яка йде на розвиток сільгосппідприємства, поповнення його оборотних коштів і повністю кореспондується з вимогами СОТ, і з директивою ЄС. Далі, за ці два роки ми розробимо нову форму підтримки. Але поки складно сказати, якою буде ця підтримка, так як ми обмежені нормами СОТ у її обсягах. Коли ми входили до СОТ, то за тими зобов'язаннями, які Україна підписала, ми маємо можливість прямих дотацій всього на 3 млрд. грн.
Скоріше всього це має бути доступ до кредитних ресурсів і невелика відсоткова ставка, яку має компенсувати держава.