У Державній продовольчо-зерновій корпорації України підвели попередні підсумки календарного 2016 року. Як повідомив в.о. голови Правління ПАТ «ДПЗКУ» Олександр Григорович, корпорація завершує 2016 рік з гарним фінансовим результатом – за 12 місяців виручка зросла до 13 млрд гривень, що на 5% більше, ніж за минулий 2015 рік. Також, за попередньою оцінкою, корпорації вдалося у 4 рази скоротити чистий збиток – з 3 млрд грн. у 2015-му до 700 млн грн у цьому році.
ПРЯМА МОВА: ГРИГОРОВИЧ
За попередніми результатами, у 2016 році філії ДПЗКУ прийняли на зберігання 2 млн 700 тис тонн зерна. Це найбільший показник за весь період існування корпорації. Тож можемо констатувати, що цей календарний рік ми завершуємо історичним рекордом по обсягах заготівлі.
Валовий прибуток від послуг заготівельної діяльності за попередніми підсумками 2016 року зріс майже у 2 рази порівняно з минулим роком та склав 273 млн. грн.
Окрім того, у 2016 році корпорація значно посилила пряму співпрацю з сільгоспвиробниками: їх частка у структурі закупівель ДПЗКУ у листопаді вже склала майже 80%, що у чотири рази більше порівняно з показником минулого року, коли лише 21% зерна придбавалось безпосередньо у фермерів. При цьому 62% зерна було закуплено на власних елеваторах ДПЗКУ (проти 51% минулого року), а також у два рази збільшено обсяги закупівлі зерна під переробку – до 128 тис тонн.
Що стосується закупівельних програм, то сьогодні вже можемо констатувати успішне завершення форвардної програми 2016 року, за якою було профінансовано українських аграріїв на суму в майже 110 млн. грн. При цьому було забезпечено 100% виконання форвардних договорів, дебіторська заборгованість відсутня.
З листопада 2016 року вже стартувала масштабна програма закупівлі зерна врожаю-2017, в рамках якої планується закупити до 550 тис. тонн зернових та проавансувати сільгоспвиробників на суму в 1,1 млрд. грн. Вперше за історію корпорації, за форвардною програмою будуть закуповуватись на тільки ярі а й озимі культури, а ранній старт програми дасть можливість сільгоспвиробнику вже на початку нового календарного року отримати авансові кошти, які він зможе використати для вчасного проведення весняно-польових робіт, закупівлі більш дешевих засобів захисту рослин та палива ще до початку сезону.
Запуск такої масштабної форвардної програми став можливим завдяки налагодженню діалогу зі стратегічним партнером ДПЗКУ – китайською корпорацією ССЕС, що можна вважати одним зі стратегічних досягнень корпорації у 2016 році. Переговори, які відбулись у жовтні цього року та тривали протягом 4-х днів, дали можливість нарешті перезавантажити стосунки з китайськими партнерами та вивести їх на траєкторію розвитку. Так, за результатами перемовин, сторони домовились про реалізацію спільних інфраструктурних проектів, загальний обсяг інвестицій у які становитиме понад 500 млн. доларів США.
Зокрема, у наступному 2017 році ми плануємо розпочати реалізацію трьох проектів. Перший – це проект поставки з КНР засобів захисту рослин, у який буде інвестовано близько 19 млн. дол. Другий – стратегічний проект зі створення власного вагонного парку, в рамках якого впродовж 2017 року планується придбати до 500 вагонів-зерновозів, і ще 2500 у 2018-2019 роках. Третій – модернізація лінійних елеваторів.
Окрім цього, у 2016 році корпорації вдалось вийти на лідерські позиції за експортом зернових та борошна з України. Сьогодні державний зернотрейдер не тільки успішно конкурує з приватним компаніями на зовнішніх ринках, а й продовжує нарощувати експорт готової продукції, обсяги якого у цьому році збільшились на 30% у порівнянні з попереднім сезоном.
2017 року корпорація і надалі працюватиме над розширенням ринків збуту продукції переробки та збільшенням її експортних поставок. Зокрема, окрім борошна та висівок, до експортного портфелю ДПЗКУ увійдуть пластівці та мюслі, які трейдери корпорації планують поставляти до Китаю.
На сьогодні із 800 млн грн загальної дебіторської заборгованості попередніх років на рахунки ДПЗКУ вдалось повернути 240 млн грн Ще 132 млн доларів США дебіторської заборгованості корпорація має по зовнішньоекономічним контрактам 2013-2014 років. Вже є 13 позитивних судових рішень по цих контрактах, які знаходяться на виконанні, однак заборгованість станом на сьогодні не погашено. Роботу у цьому напрямку має бути посилено.
Наразі, дефіцит вагонного парку для зернових перевезень Укрзалізниці складає приблизно 2,5-3 тис. вагонів на добу. У цьому році ситуація поглибилась через введення вагового контролю, і як наслідок, переведення частини вантажів з автотранспорту на залізницю. У другій половині року план залізничних перевезень зернових в нас виконувався лише на 38-40%. Сподіваюсь, придбання власних вагонів-зерновозів у наступному році частково вирішить цю проблему для нашої логістики.
На сьогодні маємо більше 1 млрд. грн. заявленого до відшкодування ПДВ. У жовтні повернуто тільки 60 млн грн. Ще 244 млн нам вдалось повернути у грудні. І це вже для нас певний успіх, адже питання, яке не вирішувалось протягом року, нарешті зрушило з мертвої точки.
Корпорація наразі веде спільну роботу з ДФС щодо усунення недоліків, виявлених під час перевірок, які заважають процесу відшкодування, окремо ведеться робота з викоренення податкових ям, аби у подальшому забезпечити 100% повернення ПДВ. Тим не менш, на думку керівника ДПЗКУ, це питання потребує оперативного вирішення для уникнення у подальшому можливих фінансових втрат.
Підсумовуючи 2016 рік, можу сказати, що, незважаючи на певні проблеми, корпорація вже демонструє впевнений рух вперед. А позитивна динаміка фінансових та інших показників є яскравим свідченням того, що управління державною компанією може бути ефективним, а її діяльність прибутковою.