Олег Бахматюк, власник компанії ULF – одного з найбільших аграрних холдингів Євразії із земельним банком понад 600 тис га – переконаний, що чуда на ринку землі не варто чекати, адже попереду – чергові вибори.
Я вважаю, що напівміри ніколи ні до чого не призводять, тому ринок потрібно максимально лібералізувати. Мене можна назвати одним з найменш зацікавлених гравців у відкритті ринку на сьогоднішній день через складну фінансову ситуацію в компанії, але якщо уряд хоче, щоб люди отримали достойну ціну на землю, тоді треба робити вільний ліберальний ринок. Землю в людей ніхто не забере, це все казки, бо держава може ввести будь-яку регуляцію.
Я вважаю, що функція держави - забезпечити максимальну вартість продажу землі для своїх громадян, а потім забезпечити виробництво національного продукту для сплати максимальної кількості податків у середині країни та отримання експортної виручки. Нарізати землю по 200 га - це напівкроки. Якщо у нас умовно є 30 млн га землі, то її треба продати не по 1 тис USD, а по 3 тис USD. Так, я б не купив за такі гроші землю при сьогоднішній дохідності, але зважаючи на сьогоднішній світовий ринок, такі ціни можуть стати реальними. Перші тенденції після зняття мораторію на продаж будуть негативні. Але чим більша лібералізація відбувається у всіх напрямах, тим краще для України.
Уявіть, що Україна отримала від зовнішнього світу 100 млрд USD, тоді ми підскочимо в економічному плані на кілька позицій. Інша справа, що прихід великих іноземних гравців треба підсилювати зобов'язаннями, як це робиться у всьому цивілізованому світі. Уряд має сказати: якщо ти приходиш в Україну і хочеш 100 тис. га, ти зобов'язаний вкласти крім ціни ще додатково по 3 тис USD в один гектар.
Але, на мою думку, нічого для ринку землі зроблено не буде в цьому році, бо за рік ми виходимо знову на пік популізму перед виборами в президенти.