Сергій Клішин. «Сингента»
Як працює та інвестує сільськогосподарська компанія в умовах війни
Як існують аграрні компанії в умовах невизначеності, поділився генеральний директор ТОВ «Сингента» Сергій Клішин. Тим більше, що компанії «Сингента» та «Адама» планують інвестувати в аграрний сектор України 400 млн USD попри війну.
Інвестиції в умовах військового вторгнення – ризикований крок. Чому компанія на нього пішла?
Агросектор — це не тільки про рослини та засоби захисту. Життя пов'язане з тим, чи може людина харчуватись. Щоб відчувати себе у безпеці, ми повинні закрити базові потреби — у воді та їжі. Наша місія — дати цю їжу.
З початком війни питання, чи продовжувати забезпечувати світ харчуванням, не стояло. Питання було — як? Зараз ми не тільки продовжуємо роботу в Україні, але й будуємо плани з її розширення.
З чого складаються 400 млн доларів інвестицій?
По-перше, це насіння та засоби захисту рослин, які ми продовжуємо постачати аграріям, а також технологічні напрацювання.
По-друге, логістичні рішення. Ліквідності на ринку сільгосппродукції немає, попиту на зерно — теж. Порти, через які експортувалося до 95% надлишків збіжжя, заблоковані. Ми беремо ризики на себе і кредитуємо аграріїв задля того, щоб вони не зупиняли виробництво.
Задля цього компанія спрямувала $1,2 млн на закупівлю спеціалізованих залізничних контейнерів та домовляється про експорт зерна до східних країн Західної Європи. Плануємо реконструкцію потужностей для зберігання та придбання ще більше рухомого складу.
Ми не робимо з цього окрему статтю доходу. Це спосіб допомогти фермерам виростити врожай у 2022-2023 рр. Надалі, сподіваємося, буде легше.
Окрім виробництва, чи будуть направлятися інвестиції в дослідження, інновації, освітні проєкти?
Інвестиції в освіту — це інвестиції в майбутнє. Ми не лишаємося осторонь інновацій, вчимося самі та передаємо знання й напрацювання. І це також частина місії компанії.
Цього року «Сингента» вкладає ще більше в освіту та підвищення кваліфікації — як наших працівників, так і партнерів. Продовжуємо розвивати молоді таланти у програмах Generation A, Agrokebety Online, NENC із загальним залученням понад 2000 тис. студентів та учнів.
За вашими спостереженнями, з якими найбільшими складнощами стикається український агробізнес у поточних умовах? Що допомагає долати ці перешкоди?
Економіка підприємств у дуже важкому стані. Звичайні алгоритми — виростити продукцію, продати, вкласти прибуток у розвиток — не працюють.
Для більшості господарств стоїть питання виживання, і «Сингента» намагається допомогти пройти цей складний період. Зараз ми беремо зерно в заставу або в якості оплати за товар за цінами, інколи вищими за ринкові. Ми розширюємо роботу з аграрними розписками, зокрема фінансовими, де у фермера залишається простір для вибору, як і кому продати зерно. Ми надаємо можливість постачання наявної агропродукції туди, куди зручно господарству.
Викликів зараз багато, але основні — неможливість планувати надовго і знайти кошти на підтримку операційної діяльності. Компанія гнучка у пошуку варіантів, як допомогти кожному аграрію в його унікальній ситуації. Ми готові до того, що ані в 2022-му, ані в 2023 р. господарства не будуть прибутковими. Але важливо, щоб вони працювали і мали перспективу зростання в майбутньому.
Які продукти здатні сьогодні допомогти аграріям найефективніше організувати виробничі процеси в умовах нестабільної ситуації?
Наш портфель — не розрізнені продукти. Це технології та комплексний підхід до сталого розвитку, які покликані полегшити навантаження на ґрунт, зменшити кількість операцій, знизити викиди вуглецю та заощадити час.
Поки не можу говорити про всі новинки, їх презентуємо згодом. Однією з останніх був довгоочікуваний запуск фунгіциду «Міравіс» для пшениці та ячменю з широким спектром дії. Перші відгуки з Одеської області свідчать про його надзвичайно якісну дію, очікуємо високий попит на цей препарат.
Цьогоріч компанії, які впроваджували передовий досвід та інновації, завершили посівну з найменшими складнощами. Але чи варто продовжувати впроваджувати нові технології саме зараз?
Перемога буде. Зупиняти процеси, які в недалекому майбутньому дозволять бути конкурентними, більш успішними, більш прибутковими, — недоцільно. Аграрії не відмовляються від розвитку тих технологій, що вже працюють.
План відбудови агросектору передбачає ще більше інновацій. Серед них — перехід на більш безпечні джерела енергії: біоетанол, біометан, біодизель.
Ми готові взяти до вивчення пілотні проєкти, де буде цінним наш досвід і досвід партнерів. З біогазу можна отримувати енергію, а можна перетворювати на добрива. Це живий приклад того, як може працювати господарство і мати максимальне забезпечення паливом, добривами, електроенергією.
У нас є природні ресурси, талановиті й незламні люди. Україна може бути прикладом інноваційності.
З початку військового вторгнення рф мільйони жителів вимушено залишили територію України або перемістилися в інші регіони. Як «Сингента» вдається підтримувати співробітників та організовувати їхню ефективну роботу? Чи вдалося зберегти команду?
Компанія розробила план дій, який передбачав евакуацію та підтримку працівників ще до початку воєнних дій. Ми мали план А, В і С, але стався план D, якого у нас не було. Проте команда спрацювала ефективно. Ми допомогли евакуюватися 300 сім’ям співробітників та їхнім близьким. Понад 70 працівників та 200+ членів їхніх сімей виїхали до країн ЄС, продовжуючи працювати дистанційно.
«Сингента» завчасно потурбувалася про те, щоб співробітники мали всі необхідні документи для використання корпоративних авто, засобів зв’язку й технічних можливостей для дистанційної роботи, комунікації та швидкого реагування.
Компанія зберегла всі умови програм медичного страхування і страхування життя для працівників та їхніх близьких. Впроваджено додаткову програму страхування для співробітників та членів їхніх родин, які тимчасово виїхали за кордон. На регулярній основі надається професійна психологічна підтримка.
З другого дня війни ми шукали варіанти, як забезпечити колег роботою та знайти сенс для кожного. В дружній неформальній атмосфері ми роз'яснюємо, що відбувається в компанії та країні, як ми допомагаємо мобілізованим колегам.
Ми прагнемо, аби співробітники почувалися у безпеці. Продовжують дію впроваджені до війни заохочувальні програми, а у березні всі працівники отримали додатково 13-ту заробітну плату.
Чи бере компанія участь у поширених сьогодні соціальних ініціативах?
Разом із колегами з Європи «Сингента» закуповує та доставляє медикаменти для працівників та їхніх близьких по всій Україні. Опрацьовано понад 200 запитів, загальна сума допомоги перевищує 800 тис. грн.
Передаємо гуманітарну допомогу від компанії у вигляді одягу, взуття, аптечок, обладнання (ліхтарі, електростанції тощо) та продуктові набори. А співробітникам, які несуть службу в лавах ЗСУ, здійснюємо виплати в розмірі середньої заробітної плати.
Скільки податків сплачує «Сингента» до бюджету держави? Чи змінилася ця сума з упровадженням воєнного стану?
З другого тижня війни компанія відновила імпорт. Ми завозимо товари, сплачуємо ПДВ та всі інші податки. Ми знайшли нових постачальників, підтримали галузі, які обслуговують бізнес, — це логістика та склади. Всі співробітники отримують вчасно зарплату, з якої сплачуються соціальні внески.
Що ви вважаєте головними досягненнями «Сингента» за роки роботи в Україні?
Ще до війни кожна друга пляшка соняшникової олії була вироблена з насіння «Сингента». Ми даємо роботу більш ніж 650 постійних співробітників (порівняно з 400 у 2018 р.) та забезпечуємо добробут їхніх родин.
Ми не скоротили жодної людини і не плануємо цього робити.
Навпаки — оголосили найм додаткових співробітників, які необхідні для підтримки нової бізнес-моделі.
Якою бачите роль компанії у відновленні та перезавантаженні агропродовольчого сектору України?
Створювати нову країну будуть ті, хто створює щось нове щодня. Ми працюємо задля досягнення високої якості життя. Це не тільки про людей, а й про життя рослин і тварин на полі, про життя ґрунту. Ми — частина екосистеми, яка повинна бути здоровою.
На всі виклики ми знаходимо відповіді, які вкладаються в нашу концепцію екологічного сталого розвитку. І в цьому розвитку має бути своя екологічна ніша для кожного.
Що б ви порадили компаніям, які продовжують інвестувати в аграрний бізнес попри воєнний стан? Чому це важливо?
Можу їм тільки подякувати. Це ті люди, які вірять у перемогу та власними руками створюють майбутнє. Навіть якщо між нами є конкуренція, це надихає і мобілізує.
Старе доведеться лишити в минулому. Натомість у нас є шанс створити щось нове та більш досконале. Для цього потрібно бути відкритими і не боятися своїх мрій. Наші побоювання і стереотипи насправді не працюють. У кризовій ситуації пріоритетом стає те, що дає ресурс.
Вплив суспільства на державу величезний, вплив кожної конкретної людини на свою справу теж величезний, а сукупність людей, які роблять свою справу на благо, зупинити неможливо. Ми маємо чудову нагоду створити нове майбутнє. Разом.
Використано матеріали Українські Новини
Меморандум
05 липня 2022 року під час міжнародної конференції з питань реформ в Україні, що проходить у швейцарському місті Лугано, підписано Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством аграрної політики та продовольства України, ТОВ «Сингента» та ТОВ «Адама Україна».
Меморандум сприятиме забезпеченню продовольчої безпеки в Україні та за її межами, а також покращить умови ведення господарської діяльності для агровиробників України та його підписантів.
Співробітництво на $400 млн здійснюватиметься у формі спільної підтримки та заходів, інвестування та реалізації проектів, в тому числі законодавчих ініціатив, спрямованих на приведення у відповідність законодавства України до законодавства Європейського Союзу в агропромисловому комплексі.
Зокрема ТОВ «Сингента» та ТОВ «Адама Україна» погодили, що вони й надалі підтримуватимуть працівників та членів їхніх сімей, які постраждали від агресії рф, шляхом надання їм притулку та гуманітарної допомоги, як на території України, так і за її межами, а також виплат ринкової заробітної плати.
Окрім цього, вони здійснюватимуть реалізацію продукції компаній малим фермерським господарствам у період воєнного стану та інвестуватимуть в логістичну інфраструктуру для удосконалення та розширення експортних шляхів для реалізації сільськогосподарської продукції, а також, як тільки це стане можливим з точки зору безпеки, відновлять морський експорт.
Також компанії підтримуватимуть та розвиватимуть інноваційні, науково-дослідні та освітні проекти з відповідними науково-дослідними та освітніми установами у галузях здоров’я ґрунтів, відстежування карбонових викидів, збереження біорізноманіття та інших напрямах, пов’язаних з підтримкою інновацій у сільському господарстві. Зокрема здійснюватимуть постачання на ринок України високоякісних засобів захисту рослин та забезпечуватимуть сільгоспвиробників, які знаходяться на території України, насінням та засобами захисту рослин на умовах повного або часткового відстрочення платежу і в рахунок виконання виробниками умов товарних аграрних розписок та інших видів забезпечення виконання зобов’язань.
Окремо компанії підтримуватимуть спільні робочі групи, створені для сприяння адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу у сфері агропромислового комплексу.
У свою чергу Міністерство аграрної політики та продовольства України в межах визначених чинним законодавством України, братиме участь в опрацюванні та розробці відповідних нормативно-правових актів і сприятиме комунікації з уповноваженими державними установами щодо виконання зобов’язань суб’єктами господарської діяльності.
«Підписання Меморандуму підтверджує наміри компаній «Сингента» й «Адама Україна» і надалі здійснювати всебічну підтримку, надаючи доступ вітчизняним сільгоспвиробникам до якісної продукції та інновацій, продовжувати інвестування в логістичну інфраструктуру з метою удосконалення та розширення експортних шляхів для реалізації агропродукції. Варто зауважити, що цей Меморандум відкриває нові перспективи ефективної взаємодії між державними установами і представниками великого бізнесу», – зазначив генеральний директор ТОВ «Сингента» Сергій Клішин.
Довідка
Syngenta — одна з провідних світових сільськогосподарських компаній, що об’єднує два напрями: Syngenta Crop Protection (ЗЗР) і Syngenta Seeds (насіння), метою діяльності якої є поєднання забезпечення продовольством світу та піклування про планету. Команія прагне підвищити сталість, якість і безпеку сільського господарства за допомогою науки світового рівня та інноваційних галузевих рішень. Технології, що застосовуються при цьому, дозволяють мільйонам агровиробників по всьому світу ефективніше використовувати обмежені сільськогосподарські ресурси. Syngenta Crop Protection і Syngenta Seeds — підрозділи у складі Syngenta Group, що працюють у понад 100 країнах над впровадженням інноваційних процесів трансформації сільського господарства, спрямовуючи зусилля на розвиток вуглеводно-нейтрального сільського господарства, захист здоров’я людей.
ADAMA Ltd – один зі світових лідерів із виробництва засобів захисту рослин, пропонує аграріям ефективні продукти та послуги, що спрощують їх життя та допомагають їм зростати. ADAMA має один із найповніших і диверсифікованих портфелів, що містить унікальні, якісні продукти та допомагає аграріям у понад 100 країнах, забезпечуючи їх рішеннями для контролю бур’янів, шкідників і хвороб, що сприяють покращенню врожаїв.