На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Главная > Публикации > Пресс-релизы

Дефіцит кадрів та навичок – основний виклик ринку праці у 2023 році

Повномасштабна війна суттєво вплинула на ринок праці в Україні, відтак бізнесу доводиться планувати свою діяльність з урахуванням нових реалій. Поточні і майбутні виклики HR спеціалістів, зміни у регулюванні трудових відносин, актуальна демографічна ситуація, роль інклюзії та різноманіття, українці за кордоном та ресурси для відбудови — про ці та інші важливі теми говорили спікери та учасники дискусії Європейської Бізнес Асоціації «Ринок праці під час війни», що відбулась 17 жовтня.

Додатково, під час заходу були презентовані результати опитування Асоціації «Аналіз ринку праці: січень — серпень 2023», проведеного в партнерстві з Тетяною Пашкіною, експерткою з аналітики ринку праці. Участь в опитуванні взяли 131 фахівець з управління персоналом, які поділилися проміжними висновками 2023 року та планами на 2024 у своїй професійній діяльності. Серед основних трендів ринку праці, які представила Тетяна, виділяється підвищення заробітних плат (76% респондентів) та збільшення функціоналу і найм нових працівників (51%). В планах компаній на 2024 рік — підвищення заробітних плат, збільшення штату, збільшення бюджетів на розвиток персоналу.

Основними можливостями з підтримки працівників у цей час компанії називають стабільну виплату заробітної плати, бонусів і премій, надання психологічної підтримки. У 19% опитаних компаній усі співробітники наразі в Україні, у 33% за кордоном не більше 5% співробітників. При цьому 61% мають можливість працювати дистанційно, а 49% компаній не планують повертати людей в офіс найближчим часом. З повними результатами дослідження можна ознайомитись у новині за посиланням.

Дмитро Ливч, голова правління EasyBusiness та співзасновник ЦЕВ, у своєму виступі зазначив, що демографічна ситуація в Україні була складною ще до повномасштабного вторгнення, а війна тільки посилила негативні процеси. Повномасштабне вторгнення спричинило демографічний шок, внаслідок чого велика частка українців стали ВПО або отримали статус біженця в іноземних країнах. Якщо у 2020 році в Україні проживало близько 37 млн осіб, то поточна чисельність населення, за різними оцінками, може складати від 28 до 34 млн осіб. Ці події мають суттєвий негативний вплив на можливість реалізації економічного потенціалу країни — у 2022 році падіння ВВП України склало близько 29%.

Для подальшого економічного відновлення та розвитку Україні потрібні робочі руки. До прикладу, для економічного зростання у 7% до 2032 року, за розрахунками, Україні бракуватиме 4,5 млн осіб додаткової робочої сили. Оптимальним способом подолання цього розриву, на думку Дмитра, є збалансований підхід — за рахунок збільшення кількості робочої сили та її продуктивності. Під час повномасштабного вторгнення суттєво зріс розрив між попитом та пропозицією на ринку праці. Вартим уваги є той факт, що попри високий рівень безробіття (19% у 2023 році за прогнозом НБУ), існує дефіцит кадрів в певних секторах, про який заявляє бізнес.

Повернення українців з-за кордону могло б збільшити український економічний потенціал, втім для цього потрібні такі передумови як безпека, інфраструктура, економічні можливості. Що більше часу українські мігранти знаходяться за кордоном, то більше вірогідність, що вони залишаться там назавжди, оскільки вимушені мігранти стають трудовими мігрантами та створюють нові соціальні зв’язки. Відтак українська діаспора збільшуватиметься, однак вона також може зіграти важливу роль у відбудові країни, впевнений Дмитро.

Дефіцит кадрів відчувають і в Metro Cash&Carry Україна, повідомила Анна Толмачова, директорка з персоналу компанії. Трьома основними причинами звільнень з компанії наразі є міграція, світчинг та вигорання, а найскладнішими вакансіями для закриття — водії, менеджери B2B продажів, комерція. Наразі для компанії найскладніше залучати кадри у прифронтових територіях, попри те, що ці регіони прийняли багато ВПО, а найшвидше закриваються вакансії в західних областях, хоча конкуренція за кадри там висока. Серед бар’єрів залучення кандидатів Анна перераховує загальний дефіцит кадрів та навичок, проблеми з документами, стан здоров’я кандидатів та навіть офіційне працевлаштування у контексті мобілізації, субсидій тощо.

У 2023 році у Metro Cash&Carry Україна було на 10% менше вакансій, ніж у 2021 році, які закривались на 2 дні довше, а cost per hire зріс на 8%. Ключові важелі долання дефіциту ринку праці, що використовує компанія, це інвестиції в утримання працівників, дієве планування кар’єри і розвитку, реферальний рекрутинг (близько 20% вакансій закриваються через реферальну програму), формування зовнішніх кадрових резервів та амбасадорства минулих співробітників, якісний сорсинг, неупередженість у наймі та підтримка світчингу.

За кількістю активних вакансій на ТОП-3 ресурсах України, ринок праці відновився на 92%, а сегмент «блакитних комірців» — на 113%, розповідає Марія Абдулліна, керівниця напрямку OLX Робота та Послуги. Найбільш популярні вакансії в сегменті «блакитних комірців» та на OLX Робота зокрема — продавець, водій, різноробочий, а найбільша конкуренція серед роботодавців — у Київській та Хмельницькій областях. Середня заробітна плата зросла у всіх сферах, а найбільше у сільському господарстві та охороні/безпеці.

Марія представила результати дослідження щодо інклюзивного працевлаштування, проведеного OLX Україна. Станом на сьогодні у штаті 23% компаній мають осіб з інвалідністю, 14% — осіб зі статусом УБД. Простимулювати найм осіб з інвалідністю, на думку компаній, могли б, в першу чергу, податкові пільги від держави. Серед труднощів при працевлаштуванні осіб з інвалідністю роботодавці називають хвилювання за стан здоров’я працівника та можливість виконання своїх обов’язків і потребу в облаштуванні особливих умов праці на підприємстві. Наразі на ресурсі 1200 вакансій для соціально вразливих верств населення, і вони отримують на 20% більше відгуків.

Ринок праці хоча і є ринком, але не надто вільним, вважає Валерія Безпала, партнерка, Василь Кісіль і Партнери. Є гравець, який суттєво впливає на цей ринок через власні політики та регулювання і це — держава. Наразі Валерія бачить основні виклики для сфери трудових відносин у військовій площині (мобілізація, потенційне зниження призовного віку, електронні реєстри, комунікація ТЦК з роботодавцями) та в регуляторній площині (зменшення кількості процедур та спрощення обліку, визначення ознак трудових відносин, удосконалення регулювання нестандартних форм зайнятості, запровадження процедур медіації, удосконалення державного контролю, збільшення можливостей для поєднання сімейних обов’язків та професійної діяльності).

Важливою зміною для роботодавців найближчим часом може стати розвиток електронних реєстрів для обліку військовозобов’язаних, адже це зніме з бізнесу необхідність вести реєстри військовозобов’язаних, а відтак знизить адміністративне навантаження на роботодавця. У своєму виступі Валерія також звернула увагу на проблему гендерного розриву в оплаті праці, яка наразі складає 18,6%. Водночас у Національній стратегії подолання гендерного розриву в оплаті праці в Україні закладена ціль її зниження до 13,6% до 2030 року.

Ми вдячні усім спікерам та учасникам за надзвичайно насичену та змістовну дискусію та продовжимо діалог також у практичній площині для вдосконалення регулювання трудових відносин та перетворення викликів на можливості. Вдячні нашому партнеру OLX Україна за підтримку заходу!

20.10.2023


По поводу размещения пресс-релизов обращайтесь в отдел маркетинга:
e-mail: client@agroperspectiva.com
тел.: +38 (044) 486-8119









НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2025 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.