На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Главная > Публикации > Пресс-релизы

Зміна фокусу з виживання на розвиток – плани та прогнози бізнесу на 2024 рік

Більше ніж за півтора роки повномасштабної війни бізнес адаптувався до нових викликів та наразі ставить собі за мету вже не виживання, а відновлення та зростання. Такими здебільшого є думки бізнесу, озвучені під час зустрічі Європейської Бізнес Асоціації Global Outlook, що відбулась 11 вересня. Ми поговорили з урядовцями та керівниками бізнесів з різних індустрій про їх прогнози та плани — нижче наводимо основні думки та тези.

Олександр Камишін, Міністр з питань стратегічних галузей промисловості України, акцентував на тому, що, на його думку, єдиний стратегічно важливий сектор під час війни — це оборонно-промисловий комплекс. Зокрема, для Перемоги України та відновлення економіки. Так, в цьому секторі вже зараз набирають людей, зростає оплата праці, зростає кількість нових компаній, тощо. Тобто, сектор набирає обертів. Зокрема, весною кількість компаній складала менше 100, а наразі вже налічує більше 200, до прикладу, велика кількість чеських підприємців приїхали до країни вивчати сектор, аби розуміти, як тут працювати. І задача оборонного сектору на майбутнє — виробляти ще більше.

Пан Камишін наголосив, що з точки зору економіки важливо також все більше підприємств переставляти на воєнні рейки, це, власне те, що для деяких може компенсувати втрату\зниження розвитку в звичайному напрямку. Тож він закликав бізнес співпрацювати з оборонним сектором — Міністерство та підприємства оборонної промисловості наразі постійно шукають, з ким співпрацювати для виконання певних задач (наприклад, ремонту, тощо). Міністр наголосив, що для нього важливо зробити оборонну галузь більш прозорою та зрозумілою. До прикладу, в Укроборонпрому вже з’явилась довгострокова антикорупційна стратегія і вже є перші результати — від всіх заводів зібрано потребу щодо споживання електроенергії та здійснено закупівлю. Окремо, він запросив стартапи у сфері military tech звернути увагу на проєкт BRAVE 1, який допомагає корисним та цікавим стартапам пройти шлях від ідеї до реалізації, надає гранти (від 5 до 25 тис. доларів для цього через Ukrainian Startup Fund).

Міністр фінансів України Сергій Марченко зазначив, що у 2023 році фінансова ситуація в країні більш стабільна та контрольована порівняно з 2022 роком. Завдяки міжнародній підтримці та комплексним заходам Уряду України, пріоритетні видатки держбюджету фінансуються у повному обсязі та своєчасно і важливо забезпечити стабільність і на 2024 рік. Крім того, макроекономічна ситуація стабілізується, курс гривні укріплюється, зростання ВВП у поточному році прогнозується на рівні близько 3%. Однак, рівень імпорту зростає більше ніж рівень експорту, що є тривожним сигналом для економіки. Водночас, 2024-й не буде легким роком, адже треба закладати досить суттєві видатки на сектор оборони, не менші ніж цього року. Міністр фінансів розповів про важливість співпраці з МВФ та реалізації структурних реформ в рамках Програми співпраці з Фондом. Це є критично важливим і для інших міжнародних партнерів, адже співпраця з МВФ є ознакою довіри до України.

Тож для України вкрай важливо демонструвати прозорість та підзвітність у використанні коштів партнерів, зокрема через відповідні зобов’язання щодо реформ: ефективної боротьби з корупцією, встановлення верховенства права в країні, забезпечення макроекономічної стабільності. Міністр фінансів зазначив, що цього року донори запевнили Україну у спрямуванні 42 млрд доларів США прямої бюджетної підтримки. Пріоритетом є створення умов для того, аби ці кошти працювали на економіку країни, стимулюючи розвиток, а не збільшення споживання. Але важливо, аби ці гроші працювали на економіку країни, аби у бізнесу зростала можливість генерувати податки. В той же час, Міністр фінансів Марченко підкреслив, що підвищення податків не планується.

Економічні результати минулого та поточного року кращі, аніж очікував бізнес. Згідно з макропрогнозом Dragon Capital, цього року варто очікувати економічне зростання +4,5%. Стан економіки наступного року залежатиме від перебігу війни. Найближчими днями Міністерство фінансів має представити проєкт бюджету на 2024 рік, який міститиме, за очікуваннями, високі витрати на сектор оборони протягом усього року. Прогнозований курс долара на кінець 2023 року складатиме 37,5 грн/1$, якщо Нацбанк перейде до гнучкого курсу у четвертому кварталі. У 2024 році середньорічний курс долара складатиме 38,6 грн, а до кінця року може зрости до 41 грн. Інфляція поступово сповільнюється. За прогнозом, валютний ВВП у 2024 році має зрости до 190 млрд доларів, що майже дорівнюватиме рекордному значенню 2021 року.

Наразі у Dragon Capital більше 50 різних інвестпроєктів, в тому числі й в оборонному секторі. Уряду варто сфокусуватись на вже присутніх інвесторах, вважає Томаш Фіала, СЕО Dragon Capital. На думку пана Фіали, саме вже присутні в Україні інвестори — українські та іноземні — продовжуватимуть вкладати нові кошти до закінчення бойових дій. Апетити нових інвесторів поки доволі скромні, тож Уряду варто зосередити увагу на вже присутніх в Україні компаніях та їхніх запитах — зокрема, на боротьбу з корупцією, справедливі суди та верховенство права.

2023 рік Олександр Комаров, Президент Київстар, називає стабільно важким. Втім галузь поступово відновлюється: попри суттєве зниження абонентської бази (близько 10%), відбувається певне зростання, зокрема на 25% зросло використання інтернету. Київстар дуже активно відновлює потужності та розвиває інфраструктуру, зокрема за останній рік (після харківської операції) було відновлено 700 сайтів і ще 1200 сайтів побудовано з початку війни. За цей час LTE з’явився в більш ніж 3000 населених пунктів, де його не було з початку війни. Водночас важким морально-психологічним фактором для команди пан Комаров називає ситуацію щодо наявності підсанкційних міноритарних акціонерів у компанії. Близько 48% акцій Veon належить міжнародній інвестиційній компанії LetterOne, що базується в Люксембурзі і в якої серед міноритарних акціонерів є підсанкційні особи, внаслідок чого компанія змушена працювати з урахуванням цього ризику та в умовах підвищеної медійної уваги.

У Київстарі очікують покращення ситуації у 2024 році, компанія разом з іншими операторами готується до повернення на тимчасово окуповані території, зокрема готують план відновлення зв’язку у Криму. Київстар планує реінвестувати 600 млн доларів в економіку України. Водночас 15 мільярдів сплачених податків компанією — це також і вклад в обороноздатність країни. У Київстарі готуються до викликів зимового сезону та запевняють, що готові краще, ніж минулого року. Зокрема, в компанії змінили підходи до роботи з наслідками обстрілів, а також збільшили кількість генераторів до 2 тисяч (порівняно з 700 минулої зими) та кількість людей, що задіяні до відновлювальних робіт"

Як розповів Алессандро Дзанеллі, CEO Nestlé в Україні та Південно-Східній Європі, у року відбувається зростання FMCG індустрії — на 17% у грошовій вартості, водночас у обсягах фіксується 7% падіння. Тому наступного року відновлення обсягів буде важливою задачею. Ринок суттєво впав у 2022 році через фізичну відсутність товарів на початку вторгнення, втрату майже 9 млн споживачів та окупацію частини територій. Наразі вдалось подолати практично усі труднощі, забезпечити наявність товарів через імпорт чи місцеве виробництво, налагодити логістику, відновити активну комунікацію зі споживачами, навіть вдається впроваджувати інновації та випускати нові продукти та постачати їх на полиці магазинів. Окремим надзвичайно важливим фактором розвитку FMCG ринку пан Дзанеллі називає стійкість ритейл індустрії, яка дуже добре адаптується до умов та викликів повномасштабної війни, зокрема й до періоду блекаутів, водночас відновлюється та розширюється.

Для Nestlé повністю змінились пріоритети роботи — від фокусу на фінансовому результаті та збільшенні частки ринку до безпеки, підтримки співробітників та суспільства, можливості продовжувати роботу. Суттєві зусилля компанії спрямовані на підтримку фізичної та фінансової безпеки своїх людей, підтримку ментального здоров’я, програми з реабілітації військових та підтримки українського суспільства загалом. Цього року компанія спрямувала близько 8 млн швейцарських франків на благодійність, на додачу до минулорічних 13 млн. Цього року компанія демонструє 10% зростання у грошовому вимірі, що трохи нижче ринку. Водночас цього року наразі маємо 5% падіння у об‘ємах (минулого року 15% падіння). Усі фабрики працюють. Зараз там забезпечені безпечні умови роботи, фабрики працюють, зокрема, і на експорт.

Європейська Бізнес Асоціація дякує усім спікерам та учасникам за цікаві інсайти та жваву дискусію, а також компанії Київстар за підтримку заходу!

12.09.2023


По поводу размещения пресс-релизов обращайтесь в отдел маркетинга:
e-mail: client@agroperspectiva.com
тел.: +38 (044) 486-8119









НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2025 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.