"Укрзалізниця" кардинально змінить принципи роботи з аграрним ринком, – радник Глави УЗ розповів подробиці
Економічна модель вантажного напряму «Укрзалізниці» буде ґрунтуватися не на надприбутках від ажіотажного зростання цін на перевезення у піковий сезон, а на партнерських взаєминах з власниками аграрних вантажів та підвищенні ефективності перевізних потужностей завдяки їхньому рівномірному завантаженню протягом року. З метою впровадження нових принципів, топменеджмент «Укрзалізниці» зараз веде роботу у трьох напрямках: це розширення продажу оренди вагонів-зерновозів на триваліший горизонт планування (до кінця 2022 року), перегляд взаємовідносин із власниками аграрних вантажів і елеваторів, зміни нормативної бази та компонентів автоматизованих систем керування перевезеннями. Завдяки цим заходам уже вдалося змінити ціновий тренд оренди вагонів-зерновозів УЗ у бік зниження до економічно обґрунтованого рівня. Про це розповів експерт ринку логістики, член логістичного комітету ЄБА та Радник Голови Правління «Укрзалізниці» Юрій Щуклін.
- Думка нового керівництва «Укрзалізниці» однозначна економіка державного перевізника не повинна будуватися на надприбутках внаслідок такого ажіотажу та необґрунтованого зростання цін, яке відбулося з жовтня. З метою зупинити ажіотажне зростання цін, топменеджмент оперативно впровадив ринкові інструменти: «Укрзалізниця» вперше виставила на «Prozorro.Продажі» оренду вагонів-зерновозів не на тиждень наперед, як було раніше, а на триваліший період. Наприклад, протягом наступного тижня буде розпродано оренду на весь грудень. Це закон економіки, що коли пропозиція перевищує попит і цією пропозицією можна скористатися на триваліший горизонт планування, ціна падатиме. Додатковим фактором, який зафіксує вартість оренди на економічно обґрунтованому рівні, буде рішення «Укрзалізниці» виставити у грудні оренду вагонів на весь 2022 рік наперед, розповів Юрій Щуклін.
Радник Голови Правління «Укрзалізниці» зазначає, що ажіотажне зростання цін на перевезення зерна актуалізувало питання створення відкритої цифрової платформи для обміну даними між державним перевізником, приватними вагонними парками та власниками аграрних вантажів, що враховуватиме навантаження на інфраструктуру та фіксуватиме зобовязання учасників логістичного ланцюжка. - Вантажовласники та трейдери планують перевезення практично наосліп, не маючи інформації про провізну спроможність залізниць і не знаючи, чи буде фізична можливість вивезти їхні вантажі. Фактично зараз можна «напланувати» будь-що, і потім доводиться перевозити за принципом «хто більше заплатив». Ця проблема стала очевидною для топменеджменту «Укрзалізниці» після некерованого зльоту цін, і моє головне завдання як Радника Голови Правління її вирішити, наголошує Юрій Щуклін. Я бачу рішення в створенні за допомогою автоматизованих систем абсолютно нової платформи, на якій українські вантажовласники під час укладання своїх контрактів із покупцями зерна мали б можливість відразу ж законтрактувати перевезення цього вантажу українськими залізницями. Щоб на цій платформі всі учасники логістичного ланцюжка одразу могли зафіксувати всі зобовязання один перед одним: зобовязання порту прийняти вантаж, зобовязання «Укрзалізниці» перевезти та зобовязання вагоновласника (державного або приватного) надати вагонний парк. Якщо ми говоримо про нову модель економічних взаємин, створення такої платформи неминуче.
Експерт зазначає, що головною умовою впровадження нових засад економічних відносин між учасниками ринку логістики аграрних вантажів є зміна нормативно-правової бази та статусу державного перевізника: - Є чітка позиція керівництва «Укрзалізниці», що наступний рік має бути для аграрного ринку зовсім інакшим, ніж попередній. Новий менеджмент почав впроваджувати зміни, яких потребує ринок: а це відкритість даних, взаємна відповідальність учасників логістичних процесів, раннє планування перевезень та створення цифрової інфраструктури щодо розподілу провізної, пропускної спроможності та вагонів усіх парків, як «Укрзалізниці», так і приватних. Але реалізацію цих рішень гальмує застаріла нормативна база. Весь ринок змушений жити за правилами, написаними для «Укрзалізниці» у минулому столітті, коли не існувало ні конкуренції, ні дефіциту вагонів, ні профіциту. Ці правила потрібно змінювати, і що швидше, то краще.
При цьому Юрій Щуклін прогнозує, що принципи і рішення, які впроваджуються топменеджментом УЗ, можуть зустріти опір низки учасників ринку. - Ми чудово розуміємо: назрілі та неминучі рішення досі не впроваджувалися, бо це було вигідно тим учасникам ринку, які заробляли на хаосі. Стратегія топменеджменту «Укрзалізниці» встановити прямі економічні звязки з елеваторами та агрохолдингами витіснить посередників-експедиторів з логістичного ланцюжка «Виробник Елеватор „Укрзалізниця“ Порт». Конкуренти «Укрзалізниці» вже написали у своїх цілях, місіях та планах захоплення всієї вантажної бази УЗ, витіснення з ринку не лише парку вагонів, а з ринку локомотивної тяги. Новому менеджменту неминуче доведеться шукати відповіді на запитання: "Яка місія «Укрзалізниці»? Хто для неї друг, хто їй ворог, хто її партнер, а хто конкурент? Неминуче одне: час тих, хто заробляє на хаосі, закінчується, прогнозує Юрій Щуклін.
17.11.2021
По поводу размещения пресс-релизов обращайтесь в отдел маркетинга:
e-mail: client@agroperspectiva.com тел.: +38 (044) 486-8119