Спекулятивне зростання цін на залізничні перевезення знизить доходи українських аграріїв у 2021\22 МР, - радник Голови Правління "Укрзалізниці"
Виробники зерна опинилися перед вибором: або переплачувати 200300 грн за перевезення тонни зерна, або переносити терміни виконання контрактів
Розпочате в середині жовтня стрімке зростання цін на перевезення зернових вантажів вагонним парком «Укрзалізниці» провокує тренд збільшення витрат сільгоспвиробників на залізничну логістику. Така тенденція призведе до зниження маржинальності виробництва зерна в 2021\22 маркетинговому році і надалі загрожує втратою «Укрзалізницею» своєї частки ринку перевезення зернових вантажів. Такий прогноз озвучив експерт ринку логістики, Радник Голови Правління «Укрзалізниці» Юрій Щуклін. Експерт зазначає, що протягом 2122 жовтня вартість оренди вагонного парку «Укрзалізниці» різко підвищилася у 23 рази в порівнянні з початком жовтня. Стрімке зростання цін було спровоковане ажіотажним попитом на вагони з боку посередників-експедиторів, з початком масового збору врожаю кукурудзи. - «Укрзалізниця» має 7 тисяч вагонів-зерновозів, що становить приблизно 1 \ 4 ринку. Але якщо приватні вагонні парки (19 тисяч вагонів) вже зайняті власниками вантажів та розпланували перевезення, то «Укрзалізниця» не має законтрактованих вантажів і на піку сезону виходить на спотовий ринок, пропонуючи свої вагони на аукціоні всім охочим. І коли до охочих сільгоспвиробників додалася армія посередників-експедиторів, 2122 жовтня ціна використання цих вагонів вмить злетіла, у 23 рази. Це зростання неминуче вплине на цінову політику інших 3\4 ринку, тому що інші перевізники на цій хвилі вже починають переглядати ціни. І цей коридор цін знижує маржинальність виробництва зерна в Україні. Виробники зерна будуть шоковані цими цінами і зараз перед вибором: або переплачувати 200300 грн за перевезення тонни зерна, або переносити терміни виконання контрактів ", пояснює експерт.
На думку Юрія Щукліна, до пікового зростання цін призвели неузгоджені дії виробників сільгоспкультур і трейдерів, які прагнуть виконати поставки в один календарний місяць. А також, відсутність взаєморозуміння і співпраці між виробниками вантажів і власниками вагонів. Експерт висловив побоювання, що волатильність вартості перевезень призведе до скорочення частки «Укрзалізниці» в перевезенні зернових вантажів. - Щороку повторюється ситуація: восени виробникам зерна не вистачає вагонів, навесні перевізникам не вистачає вантажів. Рівномірно розподілити перевезення і згладити піки могло б раннє планування перевезень, яке недоступне, констатує експерт. На жаль, спровоковане посередниками зростання цін на вагони завдасть шкоди аграріям-виробникам, і державному перевізнику «Укрзалізниці». Новим витком цін неодмінно скористаються приватні вагонні парки. Вони побачать вигідний для себе тренд захоплення більшої частини вантажної бази, і будуть робити все можливе, щоб витіснити «Укрзалізницю» виключно в спотовий ринок, який триває всього 23 місяці на рік. На думку Радника Голови Правління «Укрзалізниці», для збереження частки на ринку зернових перевезень, компанії необхідно змінити KPI та маркери успішності для свого менеджменту. - Неправильно поставлені цілі й маркери успішності для менеджменту «Укрзалізниці» загрожують компанії втратами саме в довгостроковій перспективі. На тлі пікового зростання цін, напрямок перевезень зерна УЗ кілька місяців покаже зростання прибутковості, і дасть привід для похвал. Але ми повинні міркувати не з точки зору прибутковості за два місяці, а прибутку в довгостроковій перспективі. А тут «Укрзалізниця» постраждає від цього підвищення. Тому що її клієнти-аграрії будуть прагнути зменшити ризики тиску необґрунтованого зростання вагонної складової тарифу на вартість перевезення. Вони підуть до інших перевізників, які зможуть гарантувати стабільність цін і будуть застосовувати раннє планування перевезень, щоб не створювати ажіотажу і черг в піковий сезон. «Укрзалізниця» повинна зробити висновки та вжити заходів, щоб не допустити втрати клієнтів і повернути репутацію надійного партнера виробників-аграріїв ", вважає Юрій Щуклін.
04.11.2021
По поводу размещения пресс-релизов обращайтесь в отдел маркетинга:
e-mail: client@agroperspectiva.com тел.: +38 (044) 486-8119