Моніторинг посівів озимих зернових не зафіксував негативного впливу погоди на життєздатність рослин
Друга декада грудня характеризувалася нестійкою за температурним режимом, з незначними опадами у вигляді дощу та мокрого снігу і сильним вітром погодою.
Середня температура повітря у південних, центральних та західних областях була близькою до середньої багаторічної норми, або перевищувала її на 15 0С, у східних та північних на 36 0С нижче норми і знаходилася у межах від мінус 6 до 5 0С тепла.
Максимальна температура повітря підвищувалася до 18 0С тепла, мінімальна знижувалася до 310 0С морозу, на поверхні ґрунту до 812 0С морозу.
За даними Укргідрометеоцентру у кінці першої декади грудня на переважній частині території країни промерзання ґрунту становило від 11 до 20 см, у східних, окремих районах центральних та північних областей 2140 см. На більшості площ західних, Вінницькій та південних областей ґрунт промерз на 110 см. У південних районах Одеської та Херсонської областей він був талим.
За розрахунками науковців ДУ Інститут зернових культур НААН розрахункові критичні температури вимерзання озимих зернових культур для середньозимостійких сортів пшениці озимої у фазі «кущіння» рослин становлять 14,215,3 0С, у фазі «3-го листка» 12,213,3 0С, у фазі «сходів» 11,512,3 0С морозу.
Опади, які спостерігалися протягом останнього тижня, були у вигляді крижаного дощу та мокрого снігу. Їх кількість була незначною і становила 0,84,0 мм. У південному регіоні опади були у вигляді мряки та невеликого дощу (00,8 мм). За повідомленням Інституту зрошуваного землеробства НААН зволоження ґрунту на більшій частині території Херсонської області залишилось на недостатньому, а місцями незадовільному рівнях. Так, кількість опадів за першу декаду грудня на більшій частині території області становила 28 мм (1364 % декадної норми), у південних районах випало 0,30,6 мм (35 % декадної норми) і суттєве накопичення вологи у ґрунті не відбулося.
За спостереженнями науковців ННЦ «Інститут землеробства НААН» внаслідок випадіння дощу наприкінці першої декади грудня (10 грудня) на замерзлий ґрунт за від’ємної температури повітря (мінус 4,4 0С) спостерігалось обледеніння листково-стеблової маси рослин, утворення льодової кірки товщиною 23 см. На сьогодні, за позитивних середньодобових температур повітря спостерігається відтавання надземної маси рослин та руйнування льодової кірки. Проведений моніторинг стану посівів озимих зернових культур (шляхом відбирання монолітів та їх відрощування) не зафіксував негативного впливу таких погодних умов на життєздатність рослин. Найнижча температура ґрунту на глибині 3 см упродовж цього періоду не опускалась нижче мінус 4 0С, що вище критичних меж вимерзання навіть для слаборозвинених рослин.
За даними Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр’єва НААН на території Харківської області на посівах озимих культур товщина шару льоду на рослинах становила від 2 до 4 мм, місцями у північних районах області до 56 мм, у пониженнях рельєфу на слаборозвинених посівах утворилась нерівномірна льодяна кірка товщиною до 0,61,0 см. Для розкущених рослин озимих культур таке погодне явище не є дуже шкодочинним, особливо якщо тривалість утвореної ожеледі буде не довгою. Але, на посівах зі слаборозвиненими рослинами, можливе механічне пошкодження листочків та травмування тканин, що може знизити стійкість до наступних несприятливих чинників, зменшити опірність рослин після відновлення вегетації до збудників хвороб.
Загалом, перезимівля озимих культур відбувається за відносно задовільних погодних умов, загрозливих явищ на даний час не відмічається.
За даними ННЦ «Інститут землеробства НААН» посіви пшениці озимої, які було висіяно в оптимальні строки (25 вересня), знаходяться у фазі «кущіння». Коефіцієнт кущіння 2,32,7, висота рослин 2024 см, довжина конуса наростання рослин 0,430,45 мм, маса 100 сирих рослин становить 160175 г. Стан посівів добрий.
Посіви пшениці озимої, що було висіяно наприкінці допустимих термінів (5 жовтня), перебувають на початку фази «кущіння», з довжиною конусів наростання 0,250,27 мм. Висота рослин 1520 см. Маса 100 сирих рослин складає 7080 г. Стан посівів добрий.
Рослини тритикале озимого перебувають у фазі «кущіння». Коефіцієнт кущіння 2,62,7, висота рослин 1618 см, довжина конуса наростання 0,650,75 мм, маса 100 сирих рослин становить 145155 г. Стан посівів добрий.
Рослини жита озимого перебували у фазі «кущіння». Коефіцієнт кущіння 2,12,3, висота рослин 2022 см, довжина конуса наростання 0,650,75 мм, маса 100 сирих рослин становить 145155 г. Стан посівів добрий.
Рослини ячменю озимого перебували у фазі «кущіння». Коефіцієнт кущіння 2,52,7, висота рослин 1518 см, довжина конуса наростання 0,600,65 мм, маса 100 сирих рослин становить 140150 г. Стан посівів добрий.
Подальший стан озимих зернових культур буде повністю залежати від температурного режиму, наявності і величини снігового покриву та вимагатиме проведення постійного моніторингу, передусім у місцях із найбільшою ймовірністю прояву несприятливих явищ. Рекомендується додатково відбирати зразки для визначення життєздатності рослин після різких змін погодних умов (кожен раз після глибоких відлиг і після сильних морозів), крім загальноприйнятих строків відбору. При визначенні життєздатності рослин озимих культур особливу увагу необхідно приділяти динаміці витрачання вуглеводів, стану конусів наростання, температурному режиму на глибині залягання вузлів кущіння.
26.12.2020
По поводу размещения пресс-релизов обращайтесь в отдел маркетинга:
e-mail: client@agroperspectiva.com тел.: +38 (044) 486-8119