Бізнес оцінив стан розвитку транспортної інфраструктури в Україні
Цьогоріч Європейська Бізнес Асоціація вперше провела експертне дослідження загального стану розвитку транспортної інфраструктури в Україні Інфраструктурний індекс у партнерстві з юридичними фірмами Agreca та Sayenko Kharenko. Так, інтегральний показник індексу склав 2,58 балів з 5-ти можливих та опинився у негативній площині.
Фахівці членських компаній Асоціації доволі стримано оцінюють рівень розвитку інфраструктурної галузі. Більшість, а саме 54% опитаних вважають загальний стан інфраструктури в Україні задовільним, 35% стверджують, що він є негативним, і ще 11% оцінюють його позитивно.
Дещо гіршою виявилася оцінка рівня інвестиційної привабливості України для реалізації інфраструктурних проєктів. Тільки 8% експертів вважають його високим, тоді як, на думку 47%, він є задовільним, і ще 45% вважають його низьким.
До трійки головних викликів інфраструктурного ринку респонденти віднесли:
Недостатньо прозорий процес прийняття рішень щодо інфраструктурних проєктів; Відсутність незалежного транспортного регулятора; Дефіцит кваліфікованих кадрів в органах влади. Найгіршу оцінку серед складових індексу отримав рівень виконання державою стратегій розвитку транспортної галузі. Переважна більшість, а саме 53% переконані, що він є низьким, ще 40% вважають його задовільним, і тільки 7% схвально оцінили рівень виконання державою транспортних стратегій.
Проаналізуємо рівень розвитку інфраструктури у розрізі окремих транспортних галузей залізничного, автомобільного, морського, річкового, авіаційного транспорту. Найбільше компанії Асоціації користуються у своїй діяльності залізничним транспортом, на другому місці автомобільний, на третьому морський. Найгіршу оцінку отримав рівень розвитку залізничної інфраструктури, найкращу авіаційний транспорт.
Залізничний транспорт
Більшість респондентів оцінили загальний стан розвитку залізничного транспорту негативно такої думки дотримується 51% експертів, ще 45% вважають, що він є задовільним і тільки 4% дали позитивну оцінку стану залізничної галузі.
Серед пріоритетних реформ, необхідних для розвитку залізниці, бізнес виділив реорганізацію Укрзалізниці, відкриття ринку приватної тяги, зміну тарифної політики та запровадження законодавчої можливості для залучення приватних інвестицій в залізничну інфраструктуру загального користування.
Автомобільний транспорт
Переважна більшість експертів, а саме 63% вважають, що поточний стан розвитку автомобільного транспорту є задовільним, 35% негативним, і тільки 2% добрим.
Для покращення ситуації у дорожній інфраструктурі бізнес очікує посилення габаритно-вагового контролю та відповідальності, залучення до технагляду та моніторингу будівництва доріг міжнародних незалежних гравців, застосування прозорих та недискримінаційних процедур державних закупівель.
Авіаційний транспорт
Найбільшу кількість позитивних оцінок від експертів Асоціації отримав саме авіаційний транспорт 33% опитаних вважають, що він є гарно розвиненим, 50% відзначають задовільний стан галузі і ще 17% стверджують, що він є незадовільним. Найбільш очікувані реформи та зміни розвиток аеропорту «Бориспіль» як міжнародного хабу, запровадження державної допомоги українським авіаперевізникам, передача аеропортів приватному сектору на умовах ДПП/концесії.
Морський транспорт
Переважна більшість респондентів, зокрема 73% дали задовільну оцінку стану розвитку морського транспорту, ще 21% негативну і тільки 6% позитивну. Головні реформи та зміни у цій галузі, на які очікує бізнес, це зниження портових зборів та відрахувань чистого прибутку АМПУ до державного бюджету, створення незалежного регулятора Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту, систематизація послуг, які надаються АМПУ.
Річковий транспорт
При оцінці рівня розвитку річкового транспорту жоден з респондентів не дав йому позитивну оцінку, втім переважна більшість відзначила його як задовільний 76%, і ще 24% вважають його негативним. Аби прискорити розвиток галузі бізнес пропонує забезпечити державну підтримку публічної інфраструктури та суднобудівної галузі, створити Державний фонд ВВШ у складі спеціального фонду державного бюджету, створити умови та механізми для залучення приватних інвестицій в публічну інфраструктуру.
Довідково:
Інфраструктурний індекс вперше проводився Європейською Бізнес Асоціацією у 2020 році.
Індекс складається з чотирьох рівнозначних компонентів:
Оцінка загального стану інфраструктури України Середня оцінка загального стану розвитку п’яти транспортних галузей Оцінка рівня інвестиційної привабливості України для реалізації інфраструктурних проєктів Оцінка рівня виконання державою стратегій розвитку транспортної галузі Індекс вимірюється один раз на рік. Для розрахунку індексу ми використовуємо шкалу Лайкерта, яка має 5 градацій, де: 1 це вкрай негативно, 3 задовільно, 5 вкрай позитивно.
Участь у опитуванні взяли 104 фахівці сфери транспорту та логістики членських компаній Асоціації.
Партнери дослідження ЮФ Agreca та Sayenko Kharenko. Аналітичний партнер Gemius.
07.12.2020
По поводу размещения пресс-релизов обращайтесь в отдел маркетинга:
e-mail: client@agroperspectiva.com тел.: +38 (044) 486-8119