УСПП підтримує спрямування коштів від податку на викиди СО2 на модернізацію підприємств
Українська промисловість через хронічну нестачу коштів, відсутність у держави зацікавлення до стратегічного її розвитку, створення можливостей на внутрішньому ринку тощо, сьогодні перебуває не в кращому стані. Роками триває падіння обсягів виробництва. За 5 місяців цього року індустрія показала від’ємні 8,7% (лиш за травень 2020 року мінус 12%), мало не на 20% скоротилося виробництво в машинобудуванні саме технологічного, з високою доданою вартістю продукту. Критичне становище в авіа-,авто-, суднобудуванні та інших галузях. За таких умов потрібен комплексний підхід до вирішення проблем промисловості від загальної Стратегії до конкретних програм модернізації. Саме на модернізацію мають бути спрямовані кошти з податків в індустрії.
Наразі Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження спільно із профільним міністерством розробили законопроект, який передбачає зміни до Бюджетного кодексу України для забезпечення гарантованого джерела фінансування енергомодернізації підприємств. Про таку потребу раніше говорили і роботодавці та УСПП.
«Механізм використання коштів з екоподатку повинен бути прозорим і зрозумілим, а сам він містити компенсаційну функцію тобто спрямовуватися на енергомодернізацію підприємств», зазначили в діловому союзі.
Для реалізації даної ініціативи відомств пропонується створити Державний фонд енергоефективної модернізації підприємств, який зможе акумулювати надходження з податку на викиди СО2 (близько 900 млн грн щорічно), які поки не мають цільового призначення, та надалі надавати підприємствам компенсацію частини кредитів на закупівлю енергоефективного обладнання.
Також в УСПП окремо висловилися і щодо самого фіскального тягаря, який в умовах падіння виробництва, експорту, кризових явищ, спричинених пандемією короновірусу та ін. , часто непідйомний для промислових підприємств, особливо тих, які мають довготривалий та складний цикл виробництва. У 2018 податок на викиди 1 тонни CO2 зріс з 41 коп. до 10 грн. Як результат, надходження до бюджету зросли з 50 млн грн у 2018 до майже 1 млрд грн у 2019 року. А це значне навантаження для промисловців, котрі окрім того сплачують і інші податки, мають подбати про наявність оборотних коштів, інвестувати в обладнання, маркетинг, логістику тощо.
З урахуванням складної економічної ситуації може бути або зрив у виплатах податків, або погіршення фінансового стану підприємств. Тому для індустрії (як, в принципі, і для малого і середнього бізнесу) потрібне розроблення антикризового плану на середньостроковий період.
УСПП, Антикризова рада громадських організацій, що об’єднує близько ста бізнес-асоціацій, такий вже розробили «Платформа економічного патріотизму» та «Пріоритетні заходи 2020: промисловий пакет» уже вивчаються урядом і парламентом. Є сподівання на прийняття системних рішень, бо навіть хороші, але спорадичні та окремі ініціативи не переломлять ситуацію на краще.
Нагадаємо, у січні 2020 року Європейський Союз заявив про готовність ввести екологічний податок на «брудну» електроенергію, яка імпортується з сусідніх країн, в тому числі й України.
09.07.2020
По поводу размещения пресс-релизов обращайтесь в отдел маркетинга:
e-mail: client@agroperspectiva.com тел.: +38 (044) 486-8119