На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Главная > Публикации > Пресс-релизы

На півдні страждають від дефіциту вологи у ґрунті посіви пшениці і ячменю озимого

Упродовж першої декади червня відбувся стрімкий перехід від порівняно прохолодної до спекотної і бездощової погоди. Так, середньодобова температура повітря до 4 червня була нижчою за норму на 3–5 0С і становила від 9,8 на півночі до 15,7 0С тепла на півдні, у решту днів — вищою за норму і становила 20–25 0С. Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалась до 27–35 0С, мінімальна — у найхолодніші ночі знижувалась до 4,5–12,0 0С.

Опадів не спостерігалося. Разом з тим, останній тиждень характеризувався сильними вітрами з поривами до 8–12 м/с, місцями до 14 м/с, а на сході та півдні країни пориви вітру досягали 16–18 м/с. Середня відносна вологість повітря за декаду становила 35–88 %. Протягом 1–2 діб в багатьох регіонах відмічалося зниження відносної вологості повітря до 30 % і нижче.

Завдяки рясним опадам у травні та на початку червня відбулось активне наростання вегетативної маси рослин — листя та стебел озимих та ярих зернових культур, що у подальшому може вплинути на стійкість рослин до вилягання. Так, у травні їхня кількість складала: у Харківській області — 385–445 % декадної норми, у північних районах цієї області — 490–590 %; у Дніпропетровській — 110–265 %, на півночі та місцями у центральних районах цієї області — 270–450 % декадної норми; у Київській — 198 % місячної норми, у Житомирській — 177-
362
% норми. Найменша кількість опадів відмічалася у Херсонській та Одеській областях.

За повідомленням Інститут зрошуваного землеробства НААН за таких погодних умов (високі температури повітря та поривчасті вітри) відбулися значні втрати вологи з грунту, тому в Херсонській області вже спостерігається дефіцит вологи під посівами ранніх зернових культур.

Через високі температури і відсутність опадів протягом звітного тижня озимі зернові культури прискорили проходження фаз розвитку, ячмінь озимий на більшості площ знаходиться у фазі воскової та повної стиглості зерна, що на тиждень-півтора раніше середньо багаторічної дати. Тобто, рослини через дефіцит вологи в грунті не визрівають, а усихають, що негативно вплинуло на натуру та масу зерна. У більшості випадків зерно щупле. Деякі господарства південних та центральних районів Херсонської області розпочали його збирання.

Прискорила проходження фаз і пшениця озима, яка на даний час зараз проходить фази від «цвітіння» до «молочної і молочно-воскової стиглості зерна», що також на півтора-два тижні раніше звичайних строків. Через посуху у південних областях зерно формується мілким, що може призвести до зменшення врожайності на 15–30 %, а місцями і 50 %.

Особливо страждають від дефіциту вологи у ґрунті на півдні посіви пшениці і ячменю озимого після непарових попередників, які дуже слабкі, низькорослі (23–35 см), з мілким колосом, малою кількістю зерен та низькою потенційною продуктивністю — до 5–7 ц/га. На таких посівах спостерігається всихання і відмирання не лише листків різних ярусів, а й цілих рослин.

Частина посівів озимих зернових культур у господарствах південних областей загинула. Зараз йде підрахунок площі загиблих посівів.

У ріпаку озимого відбувається налив насіння. Стан його різноякісний, строкатий. Запаси продуктивної вологи в метровому шарі грунту у південному регіоні під цією культурою оцінюються як незадовільні — 35–47 мм. Тому, розраховувати на високу врожайність при таких запасах вологи важко. До того ж, на частині площ через дефіцит вологи у ґрунті рослини ріпаку втратили листковий апарат та стручки, а місцями, навіть, загинули.

Рослини ячменю ярого проходять фази «колосіння» та «молочної стиглості зерна». Висота рослин становить 34–90 см. Стан посівів поки що задовільний, місцями через дефіцит вологи — незадовільний.

Рослини гороху знаходяться у фазі «формування бобів» та зерна. У рослин зимуючого гороху відбувається дозрівання зерна. Запаси продуктивної вологи під горохом у метровому шарі ґрунту у південних областях залишаються на недостатньому рівні — 17–28 мм, на решті території країни його стан оцінюється як добрий та задовільний.

Посіви гречки, яку висіяно у кінці квітня та початку травня, знаходяться у фазі «першого» або «на початку другого справжнього листка». Стан посівів задовільний, Рослини проса знаходяться у фенологічній фазі «повних сходів», їх стан задовільний.

Соняшник знаходиться у різних фазах розвитку — від «проростання насіння» до 10–12 пар листків та появи суцвіть. Запаси продуктивної вологи під цією культурою в орному шарі ґрунту 0–20 см у центральних районах Херсонської області були майже відсутні — 1 мм, на півночі області були задовільними — 10 мм, на решті території області та країни відповідали добрим показникам — 18–31 мм. На окремих полях через дефіцит вологи в грунті відмічається всихання нижніх листків, а місцями — значне гальмування проростання насіння.

Поведений науковцями ДУ Інститут зернових культур НААН моніторинг обстеження посівів і оцінка морфобіологічного стану кукурудзи показали значний вплив агротехнологічних заходів та гідротермічних умов на динаміку ростових процесів цієї культури. Так, рослини кукурудзи календарно надраннього строку сівби (середина другої декади квітня) — мають висоту 53–61 см та сформували по 6,5–8,5 шт. зелених листків на рослині, а оптимального строку (середина третьої декади квітня) мають висоту рослин 44–50 см, сформували по 7–8 шт. листків на рослині, за пізнього строку сівби (середина першої декади травня) — мають висоту рослин 28–33 см, сформували по 5,5–7,0 шт. листків на рослині. Зазначимо, що на рослинах гібридів кукурудзи ранньостиглої-середньостиглої груп за надраннього строку сівби відмічено засихання 1–2 перших листків. Також, порівняно з минулим роком, унаслідок прохолодної погоди квітня-травня відмічено відставання рослин кукурудзи за висотою на 30–45 см.

За достатнього вологозабезпечення та підвищення середньодобових температур ускладнюється фітосанітарний стан у посівах зернових колосових культур. Виникає гостра необхідність у захисті рослин проти борошнистої роси, септоріозу, бурої листкової іржі, тощо.

З метою контролю фузаріозу колоса доцільно застосовувати інноваційні двокомпонентні фунгіциди, які мають високу ефективність проти фузаріозу і септоріозу колоса, а також хвороб листя (септоріоз, види іржі, темно-бура плямистість, ринхоспоріоз, тощо). Оптимальним періодом застосування є початок — середина цвітіння.

16.06.2020


По поводу размещения пресс-релизов обращайтесь в отдел маркетинга:
e-mail: client@agroperspectiva.com
тел.: +38 (044) 486-8119








НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2025 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.