Агрокомітет рекомендує ВР прийняти у другому читанні проект Закону "Про національну інфраструктуру геопросторових даних"
11 березня відбулося засідання Комітету з питань аграрної та земельної політики, на якому народні депутати продовжили розгляд у другому читанні проекту Закону «Про національну інфраструктуру геопросторових даних», № 2370. Законопроект спрямований на створення правових основ діяльності зі створення, функціонування та розвитку національної інфраструктури геопросторових даних, інтегрування геопросторових даних, які створюються різними органами державної влади і місцевого самоврядування, суб’єктами господарювання усіх форм власності на єдиній геодезичній і картографічній основі за єдиними технічними регламентами, забезпечення широкого доступу до геопросторових даних, розвитку ринку сучасної геоінформаційної продукції і геоінформаційних послуг відповідно до рекомендацій Директиви 2007/2/ЄС Європейського Парламенту і Ради від 14 березня 2007 року із запровадження інфраструктури геопросторової інформації у ЄС (INSPIRE).
Під час обговорення представник Держгеокадастру України Дмитро Макаренко представив народним депутатам презентацію щодо того, як функціонуватиме національна інфраструктура геопросторових даних (НІГД). Він розповів про складнощі у роботі з геопросторовою інформацією, на вирішення яких спрямований проект Закону «Про національну інфраструктуру геопросторових даних». Зокрема, це дублювання робіт на національному, регіональному та місцевому рівнях; неефективне використання фінансових та людських ресурсів; відомчий підхід у роботі з даними тощо.
За словами доповідача, проект Закону передбачає, що всі геопросторові дані є відкритими, безкоштовними. Введено поняття «базові» і «тематичні» геопросторові дані (всього законопроектом передбачено 32 набори даних), а також адміністратора, який збирає метадані, що спростить доступ до геопросторових даних та їх пошук. Дані оприлюднюються у тому вигляді, у якому були створені і всі їх держателі мають оприлюднювати свої дані на своїх порталах.
«Таким чином, ми не збираємось концентрувати всі геопросторові дані в єдиному реєстрі, або змінювати режим використання їх, або персональних даних», сказав Дмитро Макаренко.
Координувати діяльність системи НІГД буде Кабінет Міністрів України, а також консультативно-дорадчий орган, який буде створений. Фінансування передбачене з державного бюджету в рамках існуючих програм, а також планується залучати кошти міжнародної технічної допомоги та місцевих бюджетів.
Доступ до даних буде забезпечено через національний геопротал інфраструктури геопросторових даних, через портали держателів геопросторових даних і оприлюднення у формі відкритих даних.
«В цілому, система НІГД це єдине вікно щодо управління природними ресурсами та підґрунтя для прийняття управлінських рішень. За оцінками міжнародних експертів, ефективне використання геопросторових даних та інформації через систему НІГД призведе до зростання ВВП, яке може становити до 0,7% на рік. Крім того, це зручне отримання інформації через єдиний геопортал і припинення незаконного використання ресурсів та дублювання робіт», підсумував представник Держгеокадастру.
Голова Комітету з питань аграрної та земельної політики Микола Сольський нагадав, що на попередньому засіданні Комітетом були розглянуті правки, підтримані профільним підкомітетом.
Так, загалом до законопроекту народними депутатами було запропоновано 96 правок, із яких підкомітет рекомендував врахувати 62. Враховані поправки стосуються здебільшого редакційного уточнення положень законопроекту. Суттєва новація, якою доповнено законопроект при підготовці до другого читання, це зміни до Закону України «Про топографо-геодезичну та геодезичну діяльність», з врегулюванням питання введення державного адресного реєстру.
Так, законопроект у доопрацьованій редакції передбачає створення Державного адресного реєстру України єдиної бази даних, яка буде містити відомості про всі адреси, присвоєні обєктам нерухомого майна і взагалі адреси, а також пов’язувати їх з топографічною основою картою. Повноваження щодо ведення такого реєстру пропонується покласти на Держгеокадастр України. Умови функціонування цього реєстру будуть визначені окремим законом.
Під час сьогоднішнього засідання Микола Сольський запропонував додати ще дві правки, якими запроваджується відповідальність за порушення законодавства про національну інфраструктуру геопросторових даних, а також вносяться відповідні зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, якими встановлюється штраф «за порушення прав на геопросторові дані та метадані, незаконне привласнення геопросторових даних та метаданих, їх втрату або несанкціоноване знищення, порушення порядку використання» у розмірі від 100 до 150 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, а за повторне порушення протягом року 200250 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді прийняти у другому читанні проект Закону «Про національну інфраструктуру геопросторових даних» із правками, підтриманими профільним підкомітетом та двома додатковими.
Комітет також розглянув проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання розвитку виноградарства в Україні» (№ 2064), яким, зокрема пропонується збільшити мінімальний строк для користування земельними ділянками під виноградниками, або для їх закладання з семи до 25 років, а також врегульовуються питання відшкодування користувачу його витрат, здійсненних на закладення (посадку) та/або догляд за виноградниками, а також завданих збитків у разі дострокового припинення права користування земельною ділянкою.
Присутній на засіданні заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства з питань агрополітики Тарас Висоцький повідомив, що Міністерство загалом підтримує ідею законопроекту, однак, вважає, що у ньому не прописані чіткі механізми та інструменти контролю, а тому він має бути деталізований.
Микола Сольський також висловив думку, що «питання відшкодування представлене дуже базово і його потрібно буде розвинути».
Комітет прийняв рішення доопрацювати законопроект у підкомітеті і розглянути його на наступному засіданні.
Також члени Комітету розглянули проекти Законів «Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій» (№ 3012) та альтернативний до нього «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення права працівників державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ, організацій на одержання земельної частки (паю)» (№ 30121) і прийняли рішення рекомендувати включити їх до Порядку денного третьої сесії Верховної Ради дев’ятого скликання.
Законопроектами, зокрема визначається порядок приватизації земель державних чи комунальних сільськогосподарських підприємств, установ, організацій, які не були розпайовані у зв’язку із законодавчими обмеженнями.
Учасники обговорення підкреслили, що дані проекти законів на часі, однак будуть потребувати більш детального розгляду, оскільки «є багато нюансів і питання дуже чутливе».
Окрім того, під час засідання був розглянутий проект Закону «Про державний екологічний контроль» (№ 3091), який представив один із його співавторів, заступник голови Комітету з питань екологічної політики та природокористування, визначеного головним із розгляду даного законопроекту, Олександр Маріковський.
Він відзначив, що у країні відсутній належний контроль за забрудненням навколишнього середовища і даний законопроект спрямований на захист довкілля, життя та здоров’я людини, а також покращення стану довкілля, гарантування екологічної безпеки та збереження природних територій та обєктів, що підлягають особливій охороні. Також ухвалення законопроекту сприятиме досягненню цілей сталого розвитку щодо збереження природи для наступних поколінь.
Проект Закону визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного екологічного контролю, повноваження органів державного екологічного контролю, а також встановлює відповідальність суб’єктів господарювання за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.
«Це складний законопроект, який передбачає реформу екоінспекції. Однак, в цілому, правильний, цікавий, оскільки потрібно вирішувати проблеми, які не вирішувались роками» сказав Олександр Маріковський, додавши, що головний Комітет відкритий до пропозицій.
Під час обговорення представники Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства і Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, а також ряд народних депутатів не підтримали запропонований законопроект. Зокрема, наголошувалось, що він створює із Державної екологічної інспекції «надструктуру», обмежуючи повноваження місцевих органів влади, що суперечить загальному напрямку на децентралізацію.
Народні депутати вирішили створити робочу групу за участю представників двох комітетів, а також виконавчої влади і доопрацювати законопроєкт.
Наступне засідання Комітету з питань аграрної та земельної політики заплановане на середу, 18 березня.
Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України
12.03.2020
По поводу размещения пресс-релизов обращайтесь в отдел маркетинга:
e-mail: client@agroperspectiva.com тел.: +38 (044) 486-8119