Бізнес та НБУ обговорили ключові прогнози по макроекономічним показникам
НБУ переглянув прогнозоване зростання ВВП у 20192020 рока. Так, цього року зростання ВВП складе 3% (попердній прогноз зростання був на рівні 2,5%), у 2020 році показник сягне рівня 3,2% (раніше 2,9 %). Водночас, прогноз інфляції залишився на рівні, прогнозованому на початку року 6,3% у 2019 році та 5% у 2020 році. Про це йшлося 19 липня в Європейській Бізнес Асоціації на зустрічі щодо банківського регулювання за участі представників НБУ.
Так, під час обговорення Голова НБУ Яків Смолій повідомив, що Нацбанк з квітня розпочав цикл зниження облікової ставки, відсьогодні вона перебуває на рівні 17%. Вже цього року було 2 поступових зниження по пів відсотка у липні і у квітні.
Водночас, відтепер НБУ буде публікувати прогноз процентної ставки (в рамках щоквартального перегляду макроекономічного прогнозу). Перший з таких прогнозів було оприлюднено вчора. Він передбачає подальше зниження облікової ставки до 8% впродовж наступних років за умови стійкого зниження інфляції до 5%. Також в планах продовження політики плаваючого обмінного курсу.
Крім того, пан Смолій наголосив, що у 2019 році дефіцит поточного рахунку звузиться до 2,6% ВВП завдяки високому врожаю зернових, зниженню цін на енергоносії, а також скороченню обсягів репатріації дивідендів.
Стосовно співпраці з МВФ, Смолій заначив, що подальша співпраця України з міжнародною організацією є вкрай важливими для підтримки макрофінансової стабільності, і Україні саме час перейти до обговорення нової програми співпраці. Однак питання не стоїть як «МВФ або дефолт» розмови про дефолт взагалі не мають реального підґрунтя.
Натомість, серед можливих ризиків, які можуть зробити економіку вразливою і стримати зниження інфляції (а відповідно, й облікової ставки), Смолій зазначив сповільнення реформ, повне припинення транзиту газу з Росії територією України, посилення торгівельних війн та ескалацію військового конфлікту на Сході країни.
Зі свого боку Томаш Фіала, CEO Dragon Capital, високо оцінив якість монетарної політики, прогнозування і комунікації НБУ. Після очищення та рекапіталізації банківський сектор показує високу прибутковість, середня прибутковість власного капіталу в цьому році вище 30%. Це найближчим часом прискорить ріст кредитування економіки. "Оголошене вчора поліпшення прогнозів НБУ щодо росту ВВП і дефіциту поточного рахунку відповідає нашим нещодавно покращеним очікуванням. Ми також переглянули прогноз щодо курсу грн на кінець року з 29.7 грн/дол до 27.5 грн/дол., та по відношенню боргу до ВВП до 54%, що робить будь-які розмови про дефолт неактуальними, додав він.
Серед можливих викликів Томаш Фіала, зі свого боку, зазначив питання незалежності НБУ, яка має зберегтись. Адже все ж насторожив законопроект про люстрацію, який, в тому числі, стосується і керівництва НБУ. Також насторожують судові рішення про можливе повернення Приватбанку попереднім акціонерам. В цілому ж настрій інвесторів позитивний, хоча бізнес очікує на підсумки недільних виборів та склад КМУ. Водночас, вчорашня обіцянка Президента про те, що після виборів в Україні буде професійний технократичний Уряд, була сприйнята дуже позитивно.
Володимир Лавренчук, голова правління Raiffeisen Bank Aval наголосив, що зараз так багато факторів, і переважно вони позитивні, що важко виміряти ефект від валютної лібералізації. В цілому ж, стабілізація не наслідок одного кроку, а набір факторів, важливих для української економіки. Водночас, складність задачі сьогодні полягає в тому, що майже немає прямих довготермінових інвестицій, але є великий притік короткострокових. Тож поведінка бізнесу з грошима короткострокова і це суттєва загроза для банківського сектору. Водночас, прогрозування процентних ставок, що вводиться НБУ, дає орієнтир для учасників ринку та можливість впевненіше дивитись вперед.
Голос ритейл-індустії представив Ігор Ланда, СЕО Новус Україна. Він зазначив, що лібералізація в ритейлі також відчувається. Адже стабільний ринок покращує купівельну спроможність споживачів. Так, наприклад, за останні 2 роки з 38% до 50% збільшився розрахунок картками за продовольчі товари, але, на жаль, паралельно збільшується і вартість банківських послуг за обслуговування. Тож важливо, щоб рішення, котрі приймаються та прямо стосуються бізнесу обговорювались спільно. Адже ситуація, що стосується, наприклад, заокруглення викликає питання щодо ефективності. В цілому ж, бізнес із позитивом дивиться на зміни.
22.07.2019
По поводу размещения пресс-релизов обращайтесь в отдел маркетинга:
e-mail: client@agroperspectiva.com тел.: +38 (044) 486-8119