На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Главная > Новости

У 2023 в Украні поливалось менше 100 тис. га сільськогосподарських угідь

09.08.2023 14:28 «Агро Перспектива» (г. Киев) — У 2021 році фактично поливалось лише 525,0 тис. га сільськогосподарських угідь, у 2022 році — 296 тис. га, а у 2023 році менше 100 тис. га сільськогосподарських угідь.

За офіційними статистичними даними станом на 2021 рік в Україні обліковується 5,48 млн. га меліорованих земель, у тому числі

2,17 млн. га зрошуваних і 3,3 млн. га осушуваних земель з відповідною меліоративною інфраструктурою (водосховища, магістральні та розподільні канали, захисні дамби, насосні станції, трубопроводи, басейни добового регулювання, колекторно-дренажна мережа та інші гідротехнічні споруди і об’єкти).

Інженерна інфраструктура зрошувальних та дренажних систем, побудована у 60-х — 80-х роках минулого сторіччя є морально застарілою. Меліоративні системи відпрацювали понаднормативний термін експлуатації, мають знос понад 85 % і потребують модернізації та відновлення, у тому числі відновлення від наслідків військової агресії російської федерації. Насосно-силове обладнання меліоративних систем застаріле та енергонезатратне, що в умовах дефіциту електроенергії є критичним для забезпечення подачі води в поливний сезон.

Реформа меліорації

Постановою Кабінету Міністрів України від 24 травня 2021 року № 539 «Деякі питання розподілу окремих повноважень центральних органів виконавчої влади у сфері меліорації земель» було внесено зміни до Положення про Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2020 року № 614, та Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 лютого 2021 року № 124, згідно з якими функції щодо забезпечення формування та реалізації державної політики у сфері меліорації земель та експлуатації державних водогосподарських об’єктів комплексного призначення, міжгосподарських зрошувальних і осушувальних систем передано від Міндовкілля до Мінагрополітики.

Також Постановою було внесено зміни до Положення про Державне агентство водних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 393, та Положення про Державне агентство рибного господарства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 895, згідно з якими функції реалізації державної політики у сфері меліорації земель та експлуатації державних водогосподарських об’єктів комплексного призначення, міжгосподарських зрошувальних і осушувальних систем передано від Держводагентства до Держрибагентства.

На виконання Стратегії зрошення та дренажу в Україні на період до 2030 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України

від 14 серпня 2019 року № 688-р та Плану заходів з реалізації Стратегії зрошення та дренажу в Україні на період до 2030 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2020 року № 1567-р., розроблено Закон України від 17 лютого 2022 року

№ 2079-ІХ «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель» (далі — Закон України). Законом України визначено правовий статус організації водокористувачів (далі — ОВК), унормовано процедуру створення, діяльності та набуття ОВК прав на об’єкти інженерної інфраструктури міжгосподарських та внутрішньогосподарських меліоративних систем, особливості експлуатації меліоративних мереж ОВК, права та обов’язки членів організацій.

Для удосконалення системи управління об’єктами інженерної інфраструктури меліоративних систем, які залишаються у державній власності після створення ОВК та передачі їм у власність об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних мереж, залучення інвестицій в проекти по модернізації державних меліоративних систем; скорочення втрат води та експлуатаційних витрат та запровадження ринкових стимулів раціонального водокористування Мінагрополітики здійснює супровід проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення системи управління об’єктами інженерної інфраструктури меліоративних систем державної власності» (реєстр. № 7577 від 21 липня 2022 року), який наразі готується на друге читання.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.08.2022 № 714-р «Про передачу цілісних майнових комплексів державних підприємств, установ та організацій до сфери управління Державного агентства меліорації та рибного господарства» (далі — розпорядження

№ 714-р) передбачено передача цілісних майнових комплексів, а також інших меліоративних систем і державного майна, що використовується для їх належної експлуатації, із сфери управління Державного агентства водних ресурсів України до сфери управління Державного агентства меліорації та рибного господарства України.

Наразі Держрибагентством здійснено прийняття до своєї сфери управління 39 із 44 цілісних майнових комплексів організацій, зазначених у розпорядженні (один з яких передано до сфери управління Фонду державного майна України), проведено державну реєстрацію змін відомостей про юридичні особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Зазначене стосується цілісних майнових комплексів організацій, розташованих у Одеській, Запорізькій, Рівненській, Херсонській (окуповані райони), Луганській областях та Автономній Республіці Крим.

Передача 5 цілісних майнових комплексів водогосподарських організацій, розташованих у Закарпатській області, не здійснена.

На сьогодні у сфері управління Держводагентства залишаються меліоративні системи та державне майно, яке забезпечує проведення гідротехнічної меліорації земель (крім меліоративних систем та державного майна, які обліковуються на балансах водогосподарських організацій, переданих відповідно до розпорядження № 714-р).

З метою забезпечення виконання рішення Уряду щодо передачі функцій, пов’язаних з меліорацією земель та експлуатацією державних водогосподарських об’єктів комплексного призначення, міжгосподарських зрошувальних і осушувальних систем та завершення реформи у сфері меліорації земель та для ефективного здійснення гідротехнічної меліорації, Мінагрополітики та Держрибагентством проводяться необхідні заходи для завершення передачі всієї інженерної інфраструктури меліоративних систем із сфери управління Держводагентства до сфери управління Держрибагентства.

Вплив війни (бойових дій)

Повномасштабне військове вторгнення російської федерації призвело до значних руйнувань критичної інфраструктури, гідротехнічних споруд, об’єктів гідротехнічної мережі зрошувальних та дренажних систем, особливо на півдні України, у Херсонській, Миколаївській, Запорізькій, Одеській областях, де розміщені найбільші меліоративні системи. Так найбільша у Європі і одна з найбільших у світі Каховська зрошувальна система забезпечувала подачу води на площу понад 250 тис. гектарів.

Внаслідок активних бойових дій та тимчасової окупації частина масивів меліорованих земель стали небезпечними для вирощування аграрної продукції через пошкодження та замінування. Істотних руйнувань зазнали об’єкти інженерної інфраструктури меліоративних систем. На певних територіях сільськогосподарських земель неможливо проведення меліоративних заходів, тому значно зменшились площі зрошувальних земель, що негативно впливає на продовольчу безпеку держави.

Знищення греблі Каховської ГЕС 06 червня 2023 року стало однією з найбільших техногенних та соціально-економічних катастроф в Україні та Європі, наслідки якої особливо катастрофічні для півдня країни.

Через неконтрольований скид води з Каховського водосховища, без води залишились 94 % зрошувальних систем в Херсонській, 74% — в Запорізькій області та 30 % — в Дніпропетровській областях, призупинено водопостачання 31 зрошувальної системи в цих областях.

Наразі відсутня можливість подальшого функціонування всіх меліоративних систем, каналів та інших гідротехнічних споруд, для яких Каховське водосховище було джерелом водопостачання.

На фоні подальшої зміни клімату, руйнування Каховської ГЕС та значного скорочення площ зрошуваних земель важливим є завершення реформи та створення умов для швидкого відновлення і розвитку меліорації земель в Україні.

Для повноцінного відновлення та розбудови зрошення та дренажу в Україні необхідно залучення коштів від державних та місцевих бюджетів та інших джерел не заборонених законодавством.

Агро Перспектива

< В Україні триває збір овочів. Аграрії зібрали 1,45 млн тонн Все новости за
09.08.2023
РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE >

10.01.2025  
17:28 БЕБ на Одещині викрило підпільні цехи з пошиття одягу під виглядом відомих брендів
15:59 До держбюджету надійшло EUR3 млрд від ЄС у межах ініціативи ERA
14:54 БЕБ викрило у несплаті 30 млн грн податків під час перевалки пшениці групу компаній, яку американські інвестори звинувачують у виведенні коштів
14:52 ICC Ukraine просить Зеленського підписати закон про підвищення акцизів на тютюнові вироби
14:27 Майже 47 мільярдів гривень отримали аграрії за програмою «Доступні кредити 5-7-9» в 2024
14:15 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
14:06 Мінагро затвердило мінімально допустимі експорті ціни на продовольство на січень 2025
13:54 Астарта завершила переробний сезон 2024 з низкою рекордів
13:52 Мінагро розподілило квоти на експорт м’яса птиці на ринки ЄС на 2025
13:00 В Мінагрополітики затвердили мінімально допустимі експорті ціни на окремі види товарів на січень 2025 року
11:29 Аграрії Житомирської області зібрали в 2024 на 100 тис тонн зерна більше
11:24 Україна збільшила продажі меду на зовнішні ринки до 85,8 тис тонн в 2024
11:05 БЕБ на Львівщині забезпечило відшкодування 3,8 млн грн податків підприємством з реалізації мʼясних та морепродуктів
11:04 Київські митники вилучили рідкісний атрибут пожежника минулого століття
09.01.2025  
19:47 13 088 агрогосподарств отримали майже 104,5 млрд гривень банківських кредитів на розвиток в 2024
17:15 Україна скасує Господарський кодекс - Рада ухвалила закон
17:09 Віталій Коваль: Після скасування мораторію на відчуження сільськогосподарських земель продано лише 3,4% ділянок
17:05 Аграрний міністр Коваль обговорив з французькою колегою співробітництво в агросекторі
17:05 За матеріалами БЕБ у Чернівцях суд призначив понад 4 млн грн штрафу за контрабанду сигарет у цистернах
17:03 БЕБ повідомило про підозру керівництву компанії в ухиленні від сплати майже 45 млн грн податків
16:55 Чому держава не видобуває сіль на Закарпатті - версія ОВА
12:25 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
11:47 Україна більше ніж удвічі скоротила поставки пшениці на зовнішні ринки в грудні 2024
11:46 БЕБ викрило у несплаті 30 млн грн податків під час перевалки пшениці групу компаній, яку американські інвестори звинувачують у виведенні коштів
10:44 Світові ціни на какао знижуються - Bloomberg
10:26 Пшениця в Чикаго знизилася на тлі зміцнення долара США і позиціонування трейдерів
09:16 Після розмінування сільгоспземель лише за 1-2 роки можна зібрати врожай, прибуток від якого може покрити витрати на розмінування - розрахунки
08.01.2025  
22:45 План розмінування на 2025 - обстежити 31 тис. кв. км території - Шмигаль
18:01 Індекс цін на молочну продукцію GDT знизився на 1,4%
17:31 Вантажообіг портів у 2024 році сягнув 97 млн тонн
17:11 Сапери повернули аграріям у використання понад 285 тис. га земель сільгосппризначення у 2024
17:03 Протягом 2024 продано-куплено 320,66 тис га земель сільськогосподарського призначення
15:17 За матеріалами БЕБ на Полтавщині суд виніс вирок чоловіку за незаконний продаж фальсифікованих сигарет
14:32 Уряд привів у відповідність процедуру зміни цільового призначення земель з віднесенням ïx до земель оборони
14:25 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
13:54 Рада відновила обов’язкову систему моніторингу викидів парникових газів
11:45 Пшениця в Чикаго виросла на тлі ослаблення долара США та погіршення погодних умов у Канзасі
11:28 За матеріалами БЕБ в Одесі суд виніс вирок за продаж підробленої техніки відомого бренду
10:31 Уряд вніс до Реєстру сотий індустріальний парк
10:25 Україна експортувала 20,6 млн тонн пшениці в 2024
10:15 В Україні діють певні спрощення для виробників харчових продуктів стосовно маркування продукції власного виробництва
07.01.2025  
22:38 НБУ опустив офіційний курс гривні до нового мінімуму 42,23 грн/$1
22:36 Стан посівів озимини вчені оцінюють як добрий
22:05 Мінагрополітики визначило пріоритети діяльності на 2025
21:49 За 2024 товарообіг України склав $112,3 млрд
21:47 Міжнародні резерви України в грудні зросли на 9,7% - НБУ
21:46 ВАР закликає уряд запровадити пільговий акциз на пальне для аграріїв
15:40 За матеріалами БЕБ судитимуть головного бухгалтера підприємства за ухилення від сплати 4,4 млн грн податків
15:25 РИНОК ЦУКРУ ВІД SESVANDERHAVE
11:34 Пшеничні котирування в Чикаго виросли на технічній корекції після кількох сесій зниження









НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2025 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.