На главную страницу  На главную страницу     Поиск по сайту  Поиск по сайту     Написать письмо  Написать письмо     Карта сайта  Карта сайта
Агро Перспектива
Мы есть на: 
   
 


Главная > Публикации > Актуальная статья

СКАЖЕНІ ОВОЧІ

Чи будуть фермери збільшувати площі цибулі та моркви?

Чи обвалиться ринок овочів влітку?

Цибуля таки рвонула. Вгору. За нею морква. Капуста теж вирішила потрапити в трійку лідерів. Пасуть задніх два інгредієнти борщу: картопля та буряк. Тим часом на півдні активно розміновують поля, бо в пріоритеті, кажуть в Мінагро, - розширення площ під овочами, наповнення ринку продукцією і стабілізація цін. Шкода, що чиновники вміють тільки констатувати проблеми, а не працювати на випередження і не допускати продовольчі кризи. Але то трохи інша історія. Нині тема - борщ. Поговоримо?



Враження пересічного споживача

В овочевий відділ найближчого магазину заходжу з острахом і цікавістю. Перші дні березня 2023. Цибуля перевалила таки за 50 гривень/кг, морква набирає обороти. Капуста додала в ціні вдвічі за кілька днів.

Ціни більше не шокують, бо зростання було очікуване ще з осені. В супермаркеті побачила вже імпортну цибулю: з Нідерландів. Ціна - 62,3 грн/кг. В перекладі на просту мову означає тільки одне. Всі овочі будуть підтягуватися потроху. Далі, як кажуть, війна план покаже.

Друзі з Полтавщини повідомили, що в них на полицях цибуля вже по 80 грн/кг.

Станом на кінець березня ціни на цибулю становить 55–80 гривень за кілограм в більшості магазинів.

Аналітики овочевого ринку кажуть, що з цибулею проблеми у всьому світі. Протягом 2022 року пропозицію на внутрішньому ринку підтримував імпорт. Завезли рекордні 105 тис тонн цибулі. Вперше в історії країни. Лише за два місяці 2023 завезли 19 тисяч тонн золотої. Але завозять уже зовсім за іншими цінами. Везти з Нової Зеландії можна, але дорого. Середня Азія почала потроху відміняти введені в січні заборони на експорт продукції, але і звідти логістика буде дорогою. Крім того, за цибулю доведеться поборотися. Адже попит в Європі перевищує пропозицію.

Вирішила перепитати друзів, які нині в силу обставин живуть в різних куточках ЄС, які цін на цибулю там.

Столиця Франції пропонує в супермаркетах 1,5-кілограмові сітки по 1,5 EUR. А ось в Баварії можна знайти в магазині звичайну ріпчасту по 1,99 EUR теж в сітці, але вага 750 грамів. В іншій землі Німеччини в супермаркеті є сітки з цибулею вагою по 1,5 кг. Ціна - 2,99 EUR. Трохи дорожче, ніж в Парижі. Однак українці за кордоном кажуть, що цибуля, як мінімум, відрізняється розміром. Дрібніша - дешевша, крупніша - дорожча.

Тенденція до росту цін на цибулю спостерігається в окремих країнах Європи. Урожай цибулі в Європі, за оцінками профільної асоціації Нідерландів, скоротився на мільйон тонн. Це помітний мінус.

Однак повернемося на внутрішній ринок і поглянемо на інші інгредієнти традиційного українського борщу.

Морква з початку року зросла в ціні вдвічі. Середній прайс - 44 гривні за кілограм.

Капуста з 12 підскочила до 22.

Тримаються буряк - в районі 10 гривень та картопля - 10–15.

Про томати мовчу, бо господині взимку використовують томатну пасту, соуси, заправки.

Після початку повномасштабного вторгнення всі учасники аграрної спільноти розуміли, що нюанси із овочами -фруктами обов’язково будуть.

Питання томатів вирішували влітку-восени. Плюс досить активні поставки пасти/соусів з Європи тримають ринок. Продукція є. Питання ціни - то вже інша справа, але загалом цінники відносно стабільні.

Отож, якщо взяти тільки перший квартал цього року, то борщ подорожчав за рахунок овочевої складової вдвічі, напевно.

Порівнювати з березнем 2022 року не будемо, бо торік країна думала про те, як захистити і традиційний борщ, і поле, і землю, і дітей.



Плани на сезон

Міністерство аграрної політики та продовольства України анонсувало, що цього року аграрії планують збільшити посівні площі під цибулю, моркву та інші овочі. Тому очікується більший урожай. Конкретних цифр, якими можуть бути площі під окремими культурами, перший заступник міністра Тарас Висоцький не обнародував. Так чи інакше мозаїку майбутніх полів визначать кілька факторів.

Перший. Яку кількість земель встигнуть розмінувати, аби фермери могли безпечно вийти в поле. Розмінування - в пріоритеті. З огляду на план першочергового розмінування, передбачається обстежити та розмінувати 471 тис. на земель сільськогосподарського призначення на території Дніпропетровської, Київської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Запорізької, Херсонської, Чернігівської, Черкаської областей.

Другий. Яка кількість виробників має відповідне та матеріальне забезпечення, аби вирощувати овочі.

Третій. Скільки фермерів поведеться на високі ціни на цибулю, зокрема.

Якщо взяти ситуацію загалом в овочівництві, то найбільша біда вітчизняного аграрія в тому, що він уміє вирощувати, а от що саме посіяти/посадити, в якій кількості, чи вдасться заробити, - про це заздалегідь мало хто думає. Ці питання виникають уже після, тобто коли сам, сусід, кум, зрештою, все село посадили картоплю, а забули про цибулю. Так, українці не французи і цибулевий суп не щоденна страва на столі, але, погодьтеся, сало без цибулі - щось воно не те. Проблеми сегменту цибулі можна списати на війну, але це один із чинників, а не основна причина.

Цибуля - свого роду лакмус, який показує наявність проблем в овочівництві. Всі аграрії, за їх словами, вміють вирощувати зернові та олійні. А ось промислових виробників овочів не так багато.

Якось керівник корпорації «Дніпро», що на Черкащині, Андрій Душейко на запитання, чи не планує він посіяти моркву, адже кон’юнктура ринку хороша, відповів приблизно так. Знову наступати на ті самі граблі він не хоче, бо вже один раз «робив бізнес на овочах».

Скільки моркви треба для внутрішнього ринку?

Є загальний баланс по овочам і то з натяжкою. Решта - темний ліс.

Мало хто пам’ятає, але кілька років тому один прем’єр (ім’я називати не буду, бо це на грані політкоректності), зіткнувшись з проблемою високих цін на капусту, зумів вирішити питання, що сезонні коливання відчувалися мінімально. Ріст цін на капусту в рамках інфляції.

Як буде цього сезону - покаже час.

До речі, за даними Держстату, в лютому 2023 року капуста продавалася в середньому по 13,87 грн/кг проти 12,81 грн/кг у січні 2022. Минулого року капуста почала дорожчати, починаючи з січня. За перший місяць року капуста подорожчала відразу на 5,4 гривні за кг і продовжила дорожчати протягом першого півріччя. Ціни в роздрібній мережі досягли максимуму у червні. Держстат зафіксував середню ціну по країні на позначці 39,57 грн/кг. Потім ціни почали знижуватися і в останні місяці 2022 року капусту можна було придбати по 11–12 грн/кг. Нині середній цінник на капусту - 22 грн/кг. На ринку є вже молода капуста, там ціни стартують від 65 гривень.

Мінагро запевняє, що пік цін на овочі пройшли. Дуже хочеться вірити, але трохи напружує місяць квітень. Тим більше, що Великдень припадає на 16 квітня. А ми всі добре вже знаємо формулу: ціни перед святами чомусь завжди ростуть.

А поки що всі на ринку активно шукають насіння. Особливо цибулі. Самі розумієте, що ціна в 70–80 грн/кг приваблює.




Що таке «борщ» на полі

Овочівництво - складна галузь. Не кожен ризикне займатися, хоча багато хто має город чи присадибну ділянку. Але три рядки буряків і грядочка помідорів для власних потреб - це одне, а забезпечити весь ринок якісними овочами, хоча би борщового набору, - трохи інша історія.

В структурі посівних площ овочі займають близько 2%. Для порівняння: зернові - 55% (в залежності від сезону).

А ось в структурі продовольчого кошика на овочі припадає більше 20%.

За даними Інституту овочівництва та баштанництва НААН України, ми в світі 7-мі по виробництву овочів. Щороку фермери вирощують +/- 10 млн тонн різних овочевих культур.

У 2021 аграрії зібрали овочі з площі 460,8 тис га, урожай - 9,93 млн тонн.

В розрізі борщового набору ситуація за результатами 2021 наступна:

капуста - 1,7 млн тонн з площі 67 тис га

помідори - 2,4 млн тонн з площі 75,8 тис га

цибуля ріпчаста - 1 млн тонн з площі 53,8 тис га

морква столова - 0,86 млн тонн з площі 43,2 тис га

буряк столовий - 0,847 млн тонн з площі 38,9 тис га

Звичайно, у кожної господині власний рецепт. Хтось додає квасолю, хтось солодкий перець, зелень і так далі. Загалом для борщу овочів потрібно чимало. Однак основні позиції, що формують так званий «індекс борщу» в частині овочів - капуста, помідори, цибуля, морква, буряк, картопля.

Що стосується картоплі, то її в 2022 садили всі. Восени поміж будинками у великих містах, то тут, то там стояли люди та пропонували «другий хліб» по 5–8 грн/кг. Окремі аналітики побоюються, що цієї весни посадять картоплі менше і ситуація цінової кризи повториться вже з картоплею.

Будемо сподіватися, що в Мінагро будуть не тільки овочі закликати вирощувати, а й картоплю також.



Причини та наслідки

Факторів зростання цін на овочі багато, але перший, сто перший - війна.

Сезонний фактор теж присутній. Традиційно - з січня по червень - у сегменті овочів бувають цінові кризи, що зайвий раз говорить на наявність системної помилки в галузі. Потрібне перезавантаження. Аби цінових космічних стрибків не було і ринок функціонував більш-менш стабільно протягом всього сезону. А для цього потрібно планувати виробництво, забезпечити власних споживачів, думати про переробку (це ж додаткові грошики), розвивати експорт, тоді і перепадів з цінами можна уникнути.

Тепер дозвольте одне запитання із серії на засипку. Це цинічно прозвучить, однак кількість гектарів, які треба розмінувати і кількість гектарів під овочами за результатами довоєнного 2021 виглядають підозріло однаково. Хоча, швидше за все, просто так співпало. Одна думка так і муляє: чому минулого року профільне міністерство не переймалися питанням овочів. Було ж очевидно, що овочевий сегмент сильно просяде, адже поля Херсонщини, Миколаївщини, Запорізької області «шматував» ворог.

Добре, як варіант приймається, що чекали, доки цибуля виросте в ціні до 70 грн/кг.

Зрозуміло, що поля, які традиційно давали основу врожаю овочів, палали у вогні. Зрозуміло, що фермери на зиму особливо не закладали продукцію через питання цін на газ. Зрозуміло, що постійні прильоти, відключення електроенергії свій «слід» на овочах теж залишили.

Поки незрозуміло: овочівництво отримає нове дихання? Професійне овочівництво - це лише 15% внутрішнього виробництва, 85% - господарства населення та городи.

Вчені кажуть, що саме приватний сектор стримує впровадження інновацій в галузь. Можна залишити площі стабільними та вирощувати просто більшу кількість продукції. Середня врожайність цибулі становить 19–20 тонн/га. Є господарства, які мають по 65 тонн, є такі, котрі знімають і 100 тонн з гектара. Потрібні знання, технології.

Словом, проблем в овочівництві - від А до Я. Від логістики до низької товарності ринку.



Нові граблі

Динаміка цін на цибулю краще всього відображає всі парадокси овочевого сегменту. Як тільки фермери збільшують площі і збирають добрячий врожай, так ціни валяться вниз. Як тільки трохи площі мінус або неврожай - ціни вгору. Так і живемо. Вельми показова в цьому плані історія 2019 року. Ціни на цибулю у роздрібній мережі досягли піку за лічені дні в квітні-травні 2019 і становили подекуди 40 грн/кг. А ось в грудні 2019 ціна впала до 8,96 грн/кг. На першому етапі здорожчання, тобто весною дев’ятнадцятого, ринок жив за рахунок імпорту, а вже потім підтягнулися місцеві фермери, які виростили цибулі так багато, що ринок знову обвалився.

Поточний 2023 рік фіксує ціну на цибулю на рівні 55–80 грн/кг. Супермаркети активно імпортують ріпчасту з різних куточків світу.

Ще одне питання на засипку. Наступлять фермери у 2023 знову на ті самі граблі, як у 2019: насадять-насіють цибулі, помідорів, моркви, капусти, а в грудні знову будуть бігати, ламати голову «кому продати, аби хоча б не в нуль».

Замість післямови. Колись багато років тому, після Другої світової в Україні варили борщ. З кропиви, з лободи. Назву вигадали красиву таку - «зелений борщ». Готували з того, що із землі росло, поки відроджували сільське господарство.

На тлі того, як хлопчики в 21 сторіччі тримають фронт, виникає наступна пропозиція. Потрібно організовувати в аграрному секторі фронти: зерновий, олійний, овочевий. Призначати на кожен «командуючого» і вперед.

Бо головне питання із серії на засипку: хто нагодує за прийнятними цінами українців? А заодно нагодує і весь світ? Очевидно - лише самі українці.



Лариса Гук, оглядач, АГРО ПЕРСПЕКТИВА

29.03.2023 Обсудить статью









НовостиНовости-ЭКОНОМИКА - Новости-АГРОБИЗНЕС - Новости-ПОТРЕБРЫНОК - Новости-КОМПАНИИ - Новости-ЗА РУБЕЖОМ - Новости-ДОСУГ
ПубликацииИтоги недели - Актуальная статья - Законодательство - Пресс-релизы - Анонсы - Досье - Семена - Бизнес-справка - Инфографика
ПодпискаАграрная неделя - Агрообзоры - Продукты
РекламаРеклама в журнале - Реклама на сайте
ПроектыСПЕЦПРОЕКТ МРИЯ - КЛУБ KUHN - ФОРУМ "AGRO-2013" - МОЛОЧНЫЙ МИР-2008 - УДОБРЕНИЯ-2010 - КОНКУРС. АГРОБАНК
СтатистикаПолевые работы - Запасы продовольствия
Для клиентовАгро Перспектива - Аграрная Неделя - «Агро Новости» Daily - «Зерно & Цены» - Агро+ «Зерно» - Агро+ «Зерно» (Monthly) - Агро+ «Масличные» - «Масличные & Цены» - Масличные (Monthly) - АГРО+ Молоко (Weekly) - «Молоко & Цены»  (Daily) - Агро+ «Сахар» - АГРО+ Молоко (Monthly) - «Сахар & Цены» - АГРО + Сахар (Monthly) - Агро+ «Мясо» - АГРО + Удобрения - Прайс Агро - Цены и торговля
АГРО ТВПЕРСПЕКТИВА - КРАЩИЙ ГОСПОДАР - СІЛЬСЬКИЙ ЧАС - АГРОКОНТРОЛЬ - МИНСЕЛЬХОЗ РОССИИ - ДРУГОЕ
О НАСО нас - Контакты - Наши вакансии - Новости сайта - Сервис сайта
2002 -2025 © ООО «Аграрика»
Все права защищены. Копирование и использование материалов разрешается
только с указанием гиперccылки на сайт www.agroperspectiva.com,
как на источник информации.